TOP 30+ najlepszych polskich filmów wszech czasów ranking 2023

TOP 30+ najlepszych polskich filmów wszech czasów ranking 2023
Autor Matylda Sokołowska
Matylda Sokołowska26.10.2023 | 8 min.

Polskie filmy ranking najlepszych produkcji rodzimego kina zawsze wywołuje ożywione dyskusje. W końcu każdy ma swoje ulubione tytuły, do których jest szczególnie przywiązany. Przygotowaliśmy zestawienie TOP 30+ niezapomnianych filmów polskich, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Znajdziecie tu zarówno kultowe komedie z czasów PRL-u, poruszające dramaty obyczajowe, jak i najnowsze produkcje kinowe z ostatnich kilku lat. Zapraszamy do subiektywnego przeglądu tego, co w polskim kinie najlepsze!

Kluczowe wnioski:
 • Nasz ranking najlepszych polskich filmów zawiera zarówno starsze produkcje, jak i nowe hity kinowe.
 • Nie mogło w nim zabraknąć kultowych już dziś komedii z czasów PRL-u.
 • Sporo jest tu wzruszających dramatów społeczno-obyczajowych poruszających ważne tematy.
 • Polecamy ten przewodnik dla każdego fana polskiego kina - z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie.
 • Mamy nadzieję, że ranking okaże się inspiracją do nadrobienia kinowych zaległości.

Oto TOP 30+ najlepszych polskich filmów wszech czasów

Ranking najwybitniejszych produkcji w historii polskiego kina zawsze wywołuje ożywione dyskusje. Każdy ma przecież swoje ulubione tytuły, do których jest sentimentalnie przywiązany. Postanowiliśmy jednak zaryzykować i stworzyć zestawienie tego, co w rodzimym kinie najlepsze. Przedstawiamy Wam subiektywny wybór ponad 30 niezwykłych filmów fabularnych, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii.

Nasz ranking obejmuje zarówno starsze kultowe polskie filmy, będące klasykami polskiej kinematografii, jak i nowsze produkcje - najlepsze polskie filmy ostatnich kilkunastu lat. Nie zabrakło tu genialnych komedii z czasów PRL, wzruszających dramatów obyczajowych czy mocnych psychologicznych thrillerów. Mamy nadzieję, że każdy miłośnik polskiego kina znajdzie u nas coś dla siebie i nasz ranking polskie filmy ranking okaże się inspiracją do nadrobienia filmowych zaległości.

Kultowe polskie komedie z lat 90. i wcześniej

W czasach PRL komedia była ulubionym gatunkiem polskich widzów, pozwalającym choć na chwilę uciec od szarej peerelowskiej rzeczywistości. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór najzabawniejszych i najbardziej kultowych komedii z tamtych lat:

 • "Sami swoi" (1967) - kultowa komedia Sylwestra Chęcińskiego z genialnymi rolami Władysława Hańczy i Wacława Kowalskiego. Konflikt dwóch rodzin - Karguli i Pawlaków - na tle podziałów na Polskę "ludową" i "folwarczną".
 • "Nie ma mocnych" (1974) - szalona jazda bez trzymanki w wykonaniu duetu Gałązka-Lipiński. Oszuści w mundurach Wojska Polskiego wciągają w malwersacje poczciwego kaprala Mazurkiewicza.
 • "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) - komedia sensacyjna Stanisława Barei z nieodżałowanym duetem Machulski-Morgenstern w rolach głównych. Grupa złodziei knuje intrygę w celu napadu na bank.

To tylko kilka przykładów najlepszych polskich komedii z tamtych czasów. W rankingu znajdziecie oczywiście więcej tytułów w tym klimacie - od "Bruneta wieczorową porą", przez "Miś", po "Kilerów" i "Chłopaki nie płaczą". Te produkcje do dziś bawią kolejne pokolenia widzów!

Sztuka komediowej przesady w filmach Barei

Osobną kategorię stanowią komedie Sylwestra Chęcińskiego. Jego filmy operują specyficznym humorem - przesadą i karykaturą polskiej rzeczywistości czasów PRL. Bohaterowie Chęcińskiego to barwne typy z klasy robotniczej, urzędnicy państwowi, milicjanci i tajniacy. Akcja osadzona jest w absurdalnym, peerelowskim świecie. Filmy Barei to satyryczny komentarz do ówczesnych realiów.

Czytaj więcej: 100 najlepszych filmów wszechczasów - Top Lista 2023

Niezapomniane polskie dramaty społeczne z ostatnich 20 lat

Polskie kino ma w swoim dorobku wiele poruszających dramatów obyczajowych, które wnikliwie analizują bolączki współczesnego społeczeństwa. Oto kilka najlepszych przykładów mocnych filmów społeczno-psychologicznych z ostatnich kilkunastu lat:

"Żeby nie było śladów" (2021) - głośny film Jana P. Matuszyńskiego o zabójstwie Grzegorza Przemyka w 1983 r. Poruszający dramat obyczajowy ukazujący mechanizmy ówczesnej władzy komunistycznej.

"Boże Ciało" (2019) - mocny debiut Jana Komasy z fenomenalną rolą Bartosza Bieleni. Historia młodego oszusta udającego księdza i wpływającego na społeczność małego miasteczka.

"Ida" (2013) - czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego o młodej zakonnicy poszukującej prawdy o swojej żydowskiej rodzinie. Psychologiczny dramat z niesamowitymi zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego.

Wzruszające polskie filmy wojenne, historyczne oraz biograficzne

TOP 30+ najlepszych polskich filmów wszech czasów ranking 2023

Ważną część polskiej kinematografii stanowią filmy osadzone w realiach historycznych, zwłaszcza II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wybitnych produkcji tego nurtu:

"Pianista" (2002) - genialny film Romana Polańskiego z Adrienem Brodym w roli głównej. Historia żydowskiego pianisty ukrywającego się w warszawskim getcie podczas II wojny światowej.

"Katyń" (2007) - poruszający dramat wojenny w reżyserii Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej. Losy rodzin polskich oficerów zamordowanych przez NKWD.

"Miasto 44" (2014) - monumentalny film Janusza Kamińskiego o Powstaniu Warszawskim. Epicka opowieść o młodych powstańcach i ludności cywilnej Walczącej Warszawy.

Mocny, psychologiczny klimat najlepszych polskich thrillerów

Polskie kino ma w swojej filmografii również mocne thrillery psychologiczne, które wciągają widza w nastrój tajemnicy i niepewności. Oto nasze typy:

"Spoor" (2017) - mocny thriller Katarzyny Adamik z genialną rolą Agnieszki Mandat. Prowincjonalna kobieta-samotniczka prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zaginięć zwierząt.

"W głębi lasu" (2019) - serial na podstawie prozy Harlana Cobena w reżyserii Leszka Dawida. Zaginięcie nastolatka rodzi mroczne tajemnice małego miasteczka.

"Salon filmowy" (2021) - kameralny thriller Macieja Ślesickiego z Marianną Zydek. Psychologiczna gra pomiędzy goszczącą a prowadzącą niszowy program filmowy.

Barwne polskie filmy obyczajowe ukazujące realia PRL

Ciekawe obrazki z czasów PRL przynoszą polskie filmy obyczajowe osadzone w realiach tamtych lat. Oto kilka przykładów:

"Człowiek z marmuru" (1976) - kultowy film Andrzeja Wajdy z symbolem polskiego kina - Jerzym Radziwiłowiczem. Losy robotnika Stawskiego - bohatera propagandy sukcesu, który popadł w niełaskę.

"Psy" (1992) - głośny debiut Władysława Pasikowskiego, bezkompromisowo obnażający mroczne mechanizmy peerelu. Pełne barwne typy z marginesu społecznego.

"Chce się żyć" (2013) - ciepła historia Macieja Pieprzycy o przyjaźni trójki sierot wychowujących się w domu dziecka w latach 50. XX wieku.

Nowe hity polskiego kina ostatnich lat godne uwagi

Na koniec rzut oka na nowości - obiecujące polskie produkcje kinowe z ostatnich kilku lat, które mają szansę zostać przyszłymi klasykami:

 • "Zimna wojna" (2018) - Oscarowa historia miłosna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych.
 • "Kler" (2018) - kontrowersyjny obraz Wojciecha Smarzowskiego o patologiach w polskim kościele. Mocna fabuła i świetne aktorstwo.
 • "Ukryta gra" (2019) - świetnie nakręcony szpiegowski thriller Łukasza Kośmickiego z Bill`em Pullmanem w jednej z głównych ról.

To tylko zarys tego, co nowego i interesującego dzieje się obecnie w polskim kinie. Serdecznie polecamy te tytuły - kto wie, może za kilka lat właśnie one znajdą się w czołówce rankingów polskich filmów wszech czasów?

Podsumowanie

Przedstawiony przez nas subiektywny ranking polskich filmów z pewnością wywoła wiele dyskusji i emocji. Każdy ma przecież swoje ulubione polskie filmy, do których jest sentymentalnie przywiązany. Niemniej jednak nasze zestawienie TOP polskich filmów stanowi interesujący wybór tego, co w historii polskiego kina najlepsze - od starych kultowych polskich filmów, przez poruszające polskie filmy psychologiczne, po najnowsze dobre polskie filmy.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas subiektywny ranking najlepszych polskich filmów wszech czasów zainspiruje Was do odkrywania polskich filmowych klasyków i nadrobienia kinowych zaległości. Być może po obejrzeniu kilku pozycji z listy zmienicie zdanie na temat niektórych tytułów polskich filmów, do których wcześniej podchodziliście z rezerwą. Serdecznie zapraszamy do dyskusji i dzielenia się swoimi typami!

Polskie kino ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nawet jeśli w ostatnich latach rodzima kinematografia nie rozpieszcza widzów arcydziełami, to polskie filmy sprzed kilkudziesięciu lat nadal pozostają ponadczasowymi arcydziełami. Kultowe komedie Barei, filmy moralnego niepokoju Wajdy czy psychologiczne thrillery to prawdziwe perełki polskiego kina, których nie powinno zabraknąć w filmowym kanonie żadnego miłośnika X Muzy.

Miejmy nadzieję, że polska kinematografia ma jeszcze w zanadrzu wiele filmowych hitów, które za kilka dekad znajdą się w czołówce podobnych rankingów. Na razie cieszmy się tym, co już mamy i chętnie sięgajmy po sprawdzone najlepsze polskie filmy, takie jak te z naszego zestawienia. Miłego oglądania!

Najczęściej zadawane pytania

Przy tworzeniu rankingu kierowaliśmy się przede wszystkim własnymi upodobaniami i sentymentem do wybranych tytułów. Nie bazowaliśmy na żadnych obiektywnych kryteriach czy wynikach ankiet oraz plebiscytów. Jest to zatem zestawienie w pełni subiektywne, oddające nasze osobiste preferencje.

Ze względu na ograniczoną liczbę pozycji, musieliśmy dokonać selekcji i nie umieściliśmy wielu znanych filmów. Każdy fan polskiego kina z pewnością wskazałby inne tytuły, które jego zdaniem zasługują na miano najlepszych. Zdajemy sobie sprawę, że w naszym rankingu brakuje wielu pozycji uznawanych za klasyki.

Nasz ranking obejmuje zarówno starsze produkcje z lat 60., 70. i 80., uznawane za kultowe, jak i zupełnie nowe tytuły z ostatnich kilku lat. Staraliśmy się wybrać ponadczasowe arcydzieła polskiego kina, bez względu na datę ich powstania.

Większość pozycji z naszego zestawienia dostępna jest na DVD oraz w serwisach VOD. Część starszych tytułów można znaleźć również w Internecie lub obejrzeć w telewizji. Warto też śledzić repertuar kin studyjnych.

Nasz subiektywny ranking najlepszych polskich filmów wszech czasów na razie pozostaje zamknięty. Być może w przyszłości zdecydujemy się go rozbudować o nowe ciekawe produkcje godne uwagi.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Karmazynowy przypływ - Obsada i fabuła filmu z 1963 roku
 3. Sławomir Mrożek Opowiadania - Top 90 Najlepszych Opowiadań - Recenzje, Analizy, Streszczenia
 4. I nie ma mocnych - Jak obejrzeć film? Recenzja, obsada, soundtrack
 5. Komedie z lat 80, które znajdziesz tylko u nas!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Sokołowska
Matylda Sokołowska

Jestem dziennikarką będącą entuzjastką seriali i filmów. Recenzuję nowości z lekkim piórem i młodzieżowym zacięciem. Interesują mnie szczególnie produkcje sci-fi, fantasy i superbohaterskie. Moje teksty są pełne emocji i zajmujących spostrzeżeń.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły