15 najlepszych polskich komedii filmowych z lat PRLu które warto obejrzeć

15 najlepszych polskich komedii filmowych z lat PRLu które warto obejrzeć
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska26.10.2023 | 9 min.

Stare polskie komedie PRL to prawdziwe perełki polskiej kinematografii, które do dziś bawią widzów inteligentnym humorem i celnymi spostrzeżeniami na temat ówczesnej rzeczywistości. W artykule przedstawiamy subiektywny wybór 15 najciekawszych produkcji z lat 70. i 80., które koniecznie trzeba znać. Znajdziecie tu zarówno kultowe tytuły, jak i mniej znane perełki, które z pewnością Was rozbawią i skłonią do refleksji. Zapraszamy do lektury i seansów tych starych, dobrych polskich komedii!

Kluczowe wnioski:
  • W artykule polecamy 15 świetnych starych polskich komedii z czasów PRL.
  • Zestawienie zawiera zarówno kultowe tytuły, jak i mniej znane produkcje warte obejrzenia.
  • Komedie te bawią inteligentnym humorem i trafnie sportretowały realia tamtych lat.
  • Zapraszamy do lektury artykułu i seansów wybranych filmów - gwarantujemy świetną zabawę!
  • Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór przypadnie Wam do gustu.

Najzabawniejsze komedie z czasów PRL

Komedie nakręcone w czasach PRL stanowią niezwykle barwną część polskiej kinematografii. Choć realia tamtych lat były szare i trudne, to filmowcy udowadniali, że mają dystans i potrafią śmiać się z absurdalnych sytuacji oraz marazmu ówczesnej rzeczywistości. W niniejszym artykule przybliżamy najzabawniejsze polskie komedie z ery PRL, które gwarantują świetną rozrywkę i uśmiech na twarzy.

Jakie tytuły znajdą się w naszym zestawieniu? Oczywiście nie mogło zabraknąć absolutnie kultowych pozycji, takich jak chociażby genialne „Miś” Stanisława Barei czy „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei. Są to komedie, które w zabawny i inteligentny sposób sportretowały absurdówczesnej rzeczywistości. Rzucają one celnym okiem na przywary i postawy Polaków z tamtej epoki. Dzięki nim możemy poczuć klimat PRL-u i pośmiać się z tego, co dzisiaj wydaje się już odległe.

Oprócz oczywistych hitów sięgnęliśmy też po mniej znane produkcje, które zasługują na większą popularność. Są to na przykład „Rejs” Marek Piwowskiego czy „Zmiennicy” Stanisława Barei – komedie, które świetnie łączą humor z refleksją nad poważnymi problemami ówczesnej Polski. Choć minęło sporo lat od ich premiery, wciąż są niezwykle aktualne i warte obejrzenia.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie najzabawniejszych komedii z czasów PRL przypadnie Wam do gustu. Zapraszamy serdecznie do lektury artykułu i seansów wybranych filmów – gwarantujemy doskonałą rozrywkę pełną inteligentnego, polskiego humoru!

Kultowe tytuły z lat 70. i 80.

Lata 70. i 80. to złoty okres polskiej komedii filmowej. Powstało wówczas wiele produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej kinematografii i zdobyły status kultowych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim cykl filmów Stanisława Barei o przygodach mieszkańców bloku przy ulicy Ćwiartki 3/4 w Warszawie.

Kultowe polskie komedie z lat 70. i 80.

Stanisław Bareja stworzył prawdziwą galerię barwnych, a zarazem uniwersalnych postaci, z których przywar i zachowań można się było śmiać, ale i które skłaniały do refleksji. Filmy takie jak „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy „Brunet wieczorową porą” to prawdziwe arcydzieła, do których chętnie wraca się po latach. Obok Barei, komediami z soczystym humorem na czoło wysunęli się w tym okresie tacy twórcy jak Marek Piwowski czy Juliusz Machulski.

Kultowy status zdobyły także produkcje takie jak „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego, „Kiler” Juliusza Machulskiego, „Kingsajz” Juliusza Machulskiego, „Vabank” Juliusza Machulskiego, „Miś” Stanisława Barei, „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei czy „Poszukiwany, poszukiwana” Stanisława Barei. To tytuły, które wciąż gromadzą przed telewizorami rzesze widzów i which provide rozrywkę na najwyższym poziomie.

Soczysty humor i dobra zabawa

Co sprawia, że komedie z tamtych lat tak dobrze się zestarzały i wciąż bawią? Przede wszystkim ich twórcy sięgali po sprawdzone wątki i motywy komediowe, takie jak miłosne zamieszanie, pokręcone intrygi czy przezabawne dialogi i gagsy. Do tego doskonała obsada aktorska, w której znaleźli się tacy artyści jak Roman Wilhelmi, Stanisława Celińska, Wojciech Pokora czy Leon Niemczyk. Aktorzy ci z ogromnym talentem kreowali barwne role komediowe. Wreszcie - dowcipny, inteligentny scenariusz, który miał w sobie nutkę gorzkiej ironii, ale też pozwalał widzom świetnie się bawić.

Czytaj więcej: Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i jego dziwne starzenie się

Stare dobre polskie komedie filmowe

Stare polskie komedie filmowe to prawdziwe perełki rodzimej kinematografii, do których chętnie wraca się po latach. Choć wiele z nich powstało w trudnych czasach PRL-u, to ich twórcy udowodnili, że potrafią bawić widzów i rozśmieszać celnym komentarzem do rzeczywistości. W niniejszym artykule przypominamy najlepsze produkcje z tego gatunku, które zapewnią świetną rozrywkę.

Na naszej liście znajdą się zarówno komedie kręcone w latach 70., jak i 80. Będą to zarówno produkcje kultowe, które zna chyba każdy miłośnik polskiego kina (jak choćby genialne filmy Stanisława Barei), jak i mniej oczywiste tytuły, które nieco niesłusznie zostały zapomniane. A szkoda, bo to naprawdę znakomite komedie pełne inteligentnego humoru. Mamy nadzieję przypomnieć je i zachęcić do obejrzenia młodszych widzów.

Staraliśmy się wybrać filmy, które oprócz rozrywki na najwyższym poziomie niosą ze sobą także pewne przesłanie i skłaniają do refleksji nad polską rzeczywistością tamtych lat. To komedie, które bawią, ale i uczą. Zapraszamy zatem serdecznie do lektury naszego subiektywnego zestawienia najlepszych starych, dobrych polskich komedii filmowych!

Pokaźny dorobek polskich twórców

Lata 70. i 80. to okres niezwykle płodny dla polskich komediopisarzy i reżyserów. Powstało wówczas bardzo wiele świetnych komedii, zarówno tych kręconych dla kin, jak i przeznaczonych na potrzeby telewizji. Szczególnie ci ostatni twórcy potrafili znakomicie wykorzystać potencjał małego ekranu i stworzyć produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej komedii.

Tytuł Reżyser Rok
Miś Stanisław Bareja 1980
Brunet wieczorową porą Stanisław Bareja 1976
Poszukiwany, poszukiwana Stanisław Bareja 1973
Rejs Marek Piwowski 1970

Tytuły najlepszych starych polskich komedii

15 najlepszych polskich komedii filmowych z lat PRLu które warto obejrzeć

Stare polskie komedie to prawdziwe skarby rodzimej kinematografii, do których chętnie wraca się po latach. Ich twórcy mieli niezwykły talent do zabawnego komentowania polskiej rzeczywistości, przy okazji bawiąc widzów i skłaniając do refleksji. Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie najlepszych tytułów, które koniecznie trzeba znać.

Na naszej liście znajdą się zarówno kultowe hity znane szerokiej publiczności, jak i mniej oczywiste perełki, które na powrót zasługują na zainteresowanie widzów. Będą to produkcje z lat 70. i 80., kręcone zarówno na potrzeby kin, jak i telewizji. Łączy je przede wszystkim inteligentny, charakterystycznie polski humor i uniwersalne przesłanie. Gorąco zachęcamy do (re)wizyt tych starych, dobrych komedii - gwarantujemy świetną zabawę i niebanalną rozrywkę na najwyższym poziomie.

Niektóre pozycje mogą zaskoczyć

W naszym zestawieniu znajdziecie zapewne wiele oczywistych tytułów, które od razu przychodzą na myśl w kontekście starych polskich komedii. Nie zabraknie więc filmów Stanisława Barei, Marka Piwowskiego czy Sylwestra Chęcińskiego. Jednak oprócz kultowych hitów sięgnęliśmy też po mniej oczywiste propozycje - kameralne perełki, które nieco niesłusznie popadły w zapomnienie, a zdecydowanie zasługują na renowację. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór zainspiruje Was do odkrywania skarbów polskiej komedii sprzed lat!

Warto obejrzeć te stare polskie komedie

Stare polskie komedie to prawdziwe perełki rodzimej kinematografii, które koniecznie trzeba znać. Choć od premiery wielu z nich minęły już dekady, wciąż zachowują świeżość, bawią i skłaniają do refleksji. Przedstawiamy subiektywny wybór produkcji, które gorąco polecamy i zachęcamy do obejrzenia.

W naszym zestawieniu znajdą się zarówno kultowe tytuły z lat 70. i 80., które zna chyba każdy miłośnik polskiego kina, jak i mniej oczywiste propozycje, które nieco niesłusznie popadły w zapomnienie. Będzie to więc zróżnicowany przegląd najlepszych starych polskich komedii - tych, których seans to obowiązek dla każdego fana rodzimej kinematografii. Mamy nadzieję, że uda nam się Was zainteresować i zachęcić do (ponownego) obejrzenia wybranych pozycji.

Dlaczego warto sięgnąć po te stare dobre komedie? Przede wszystkim dlatego, że to pozycje ponadczasowe. Znakomicie łączą w sobie rozrywkę z celnym komentarzem do polskiej rzeczywistości. Bawią i skłaniają do myślenia. Do tego - świetni aktorzy, inteligentny humor i uniwersalne przesłanie. Gorąco zachęcamy do seansu!

Klasyka gatunku

Wśród starych polskich komedii, które absolutnie trzeba znać, znajdziemy przede wszystkim tytuły uznawane za klasykę gatunku. To filmy, które na stałe wpisały się do historii polskiej kinematografii i których twórcy wywarli ogromny wpływ na jej rozwój. Wymienić tu trzeba koniecznie Stanisława Bareję, Sylwestra Chęcińskiego, Marka Piwowskiego czy Juliusza Machulskiego. Ich dzieła to obowiązkowe pozycje dla każdego fana rodzimej komedii.

Klasyki polskich komedii filmowych z ery PRL

Polskie komedie z ery PRL to prawdziwe perełki rodzimej kinematografii, który

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej starym polskim komediom z ery PRL. Przypomnieliśmy kultowe tytuły z lat 70. i 80., które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Wymieniliśmy największe nazwiska twórców polskich komedii filmowych tamtego okresu i ich najbardziej znane dzieła. Zwróciliśmy również uwagę na mniej oczywiste, ale niezwykle ciekawe propozycje.

Mamy nadzieję, że nasz subiektywny przegląd najlepszych starych polskich komedii zachęcił Was do sięgnięcia po te tytuły i przekonania się na własne oczy, jak świetnie się one zestarzały. To ponadczasowe perełki rodzimej kinematografii, które wciąż potrafią bawić i skłaniać do refleksji. Gorąco namawiamy do obejrzenia wybranych pozycji - zarówno tych kultowych, jak i mniej znanych!

Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór 15 najlepszych polskich komedii z czasów PRL przypadł Wam do gustu i być może zainspirował do poszperania w polskich komediach sprzed lat. To naprawdę wyjątkowe perełki, które oferują znakomitą rozrywkę połączoną z celnym komentarzem do polskiej rzeczywistości. Serdecznie zachęcamy do seansów!

Jeśli spodobał się Wam nasz przegląd starych polskich komedii, koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie poznamy Wasze ulubione tytuły z tamtych lat, które Waszym zdaniem warto obejrzeć. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć jeszcze bardziej trafiony i satysfakcjonujący wybór dobrych polskich komedii sprzed dekad!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
  2. Karmazynowy przypływ - Obsada i fabuła filmu z 1963 roku
  3. Sławomir Mrożek Opowiadania - Top 90 Najlepszych Opowiadań - Recenzje, Analizy, Streszczenia
  4. I nie ma mocnych - Jak obejrzeć film? Recenzja, obsada, soundtrack
  5. Komedie z lat 80, które znajdziesz tylko u nas!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska

Jestem doświadczoną dziennikarką telewizyjną i filmoznawczynią. Recenzuję nowości serialowe i filmowe, dzieląc się fachową analizą i ciekawostkami prosto z planu filmowego. Moje artykuły są rzetelne, ale napisane z pasją do X Muzy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły