Wojciech Młynarski Utwory to bogaty dorobek jednego z najwybitniejszych polskich poetów, pisarzy i kompozytorów. W ciągu swojej długiej kariery stworzył setki tekstów piosenek, poematów, musicali i sztuk teatralnych. Choć kojarzony jest przede wszystkim z kabaretem "Dudek", to jego twórczość wykracza daleko poza skecze i piosenki kabaretowe.
Kluczowe wnioski:- Wojciech Młynarski napisał teksty do ponad 400 piosenek, z których wiele na stałe wpisało się do polskiej kultury.
- Największą popularność zdobyły utwory kabaretowe z "Dudka", ale pisał też piosenki dla największych artystów.
- Stworzył libretta kilkunastu musicali, z których najsłynniejszy to "Metro".
- Jest autorem wielu znanych wierszy dla dzieci, dramatów i scenariuszy filmowych.
- Jego twórczość odznacza się charakterystycznym, inteligentnym humorem i ciepłym stosunkiem do ludzi.
Lista Utworów Wojciecha Młynarskiego
Wojciech Młynarski to jeden z najwybitniejszych polskich poetów, autor setek tekstów piosenek, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Jego bogaty dorobek obejmuje utwory kabaretowe, piosenki aktorskie, teksty dla czołowych polskich wykonawców, musicale, wiersze dla dzieci i wiele innych. Łącznie jest autorem lub współautorem ponad 400 tekstów piosenek. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych utworów w jego twórczości.
Młynarski zadebiutował w połowie lat 50. jako autor tekstów dla kabaretu "Szpak", a od początku lat 60. związał się z kabaretem "Dudek". To właśnie piosenki z repertuaru "Dudka" - takie jak "Powróćmy jak za dawnych lat", "Byłaś serca biciem" czy "Nie spoczniemy" - przyniosły mu największą popularność. Jednak pisał również dla największych gwiazd polskiej estrady, m.in. dla M. Grechuty, V. Niemirskiej, H. Bielickiej, K. Jandy. Do kanonu polskiej piosenki weszły takie jego teksty, jak "Jesienne róże", "Nie dokazuj" czy "Małgośka".
Najpopularniejsze piosenki kabaretowe
Kabaret "Dudek" z janem Pietrzakiem w roli głównej to najbardziej płodny okres w twórczości Młynarskiego. Stworzył dla niego dziesiątki tekstów skeczy, piosenek i monologów, z których część jest nadal aktualna i popularna. Oprócz wymienionych wcześniej evergreenów, do klasyki gatunku należą m.in. "W Polskę idziemy", "Na całe szczęście", "Przyjaciel wie, co kochasz" czy "Tyle miłości". Swoją popularność zawdzięczają charakterystycznemu humorowi Młynarskiego i często nostalgicznemu nastrojowi.
Inne znane utwory
Poza kabaretem Młynarski pisał teksty piosenek dla największych polskich wykonawców. Do arcydzieł należą m.in. "Jesienne róże" dla Hanny Banaszak, "Małgośka" śpiewana przez Marylę Rodowicz czy "Zwolnij kochanek" Seweryna Krajewskiego. Pisał też dla Grzegorza Turnaua ("Śpiewajcie jak za dawnych lat"), Ewy Demarczyk ("Karuzela z madonnami"), Skaldów ("Prześliczna wiolonczelistka"). Jego teksty odznaczają się liryzmem, melancholijnym nastrojem i ciepłym, mądrym spojrzeniem na świat.
"Nie dokazuj kochanie, bo ci się może upiec. Wszystko przemija, miłość też..."
Ten cytat z refrenu piosenki "Nie dokazuj" doskonale oddaje charakterystyczny ton liryki miłosnej Młynarskiego.
Czytaj więcej: 99 Luftballons Tekst po Polsku - Nena, Historia Piosenki i Tłumaczenie
Tytuły piosenek z kabaretu "Dudek"
Kabaret "Dudek" był najważniejszym okresem w karierze Młynarskiego i dostarczył mu największej popularności. Oto lista kluczowych piosenek, które napisał dla tego kabaretu:
- "Powróćmy jak za dawnych lat"
- "Byłaś serca biciem"
- "Nie spoczniemy"
- "W Polskę idziemy"
- "Na całe szczęście"
Wśród innych znanych piosenek z repertuaru "Dudka" warto wymienić także "Przyjaciela wiem co kochasz", "Tyle miłości" czy "Panna Andzia ma wychodne". Teksty Młynarskiego wzbogaciły program kabaretu i zapewniły mu niezwykłą popularność.
Piosenki z musicali
Młynarski jest również autorem librett kilkunastu polskich musicali, spośród których największą sławę zdobyły "Metro" (premiera 1991) i "Piotruś Pan" (1965). Do przebojów z musicalu "Metro" należą m.in. "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "W małym kinie" i "Tańcz mnie po miłości krainie". Z kolei musical "Piotruś Pan" dostarczył takich przebojów, jak "W krainie niezapominajek" i "Trzeba wierzyć w Boga i w siebie".
Inne znane musicale z librettami Młynarskiego to m.in. "Przygoda w Warszawie" (1964), "Klątwa" (1974), "Alicja w krainie czarów" (1988) i "Proces o jej wysokość Księżną Łowicz" (2004). Łącznie Młynarski stworzył libretta do kilkunastu musicali, które weszły na stałe do historii polskiej kultury.
Młynarski jako autor tekstów
Podsumowując, Wojciech Młynarski był niezwykle płodnym i utalentowanym autorem tekstów. Tworzył przez ponad pół wieku, dostarczając setek piosenek, skeczy, wierszy i librett musicalowych, które na trwałe zapisały się w polskiej kulturze. Był mistrzem liryki, melancholii i specyficznego, ciepłego humoru. Dzięki niemu polska piosenka wzbogaciła się o dziesiątki arcydzieł, które nucone są do dziś.
Podsumowanie
Wojciech Młynarski był niezwykle utalentowanym autorem tekstów, który w ciągu ponad 50-letniej kariery stworzył setki piosenek, wierszy, skeczy i librett musicalowych. Do największych jego osiągnięć należą piosenki kabaretowe dla "Dudka", ale także teksty dla czołowych polskich wykonawców, jak np. "Małgośka" Maryli Rodowicz.
Wśród setek tytułów piosenek jego autorstwa są takie evergreeny polskiej estrady, jak "Jesienne róże", "Zwolnij kochanek" czy "Byłaś serca biciem". Charakterystyczny styl Młynarskiego - melancholijny, ciepły i z nutką humoru - sprawia, że jego teksty piosenek pozostają aktualne i bliskie słuchaczom do dziś.
Młynarski wniósł olbrzymi wkład w rozwój polskiej kultury, zwłaszcza teatru i musicalu. Był autorem kilkunastu librett do musicali, w tym kultowego "Metro". Jego twórczość na zawsze wpisała się do kanonu polskiej piosenki. Setki utworów Wojciecha Młynarskiego są znane i lubiane przez kolejne pokolenia Polek i Polaków.
Podsumowując, Młynarski był płodnym i utalentowanym twórcą setek tekstów piosenek, których tytuły i wersy na stałe zapisały się w polskiej kulturze. Był mistrzem liryki, z ciepłym, melancholijnym podejściem do życia i charakterystycznym humorem.