Najlepsza polska fantastyka 2023 - top 10 książek fantasy

Najlepsza polska fantastyka 2023 - top 10 książek fantasy
Autor Franciszek Sikorski
Franciszek Sikorski26 października 2023 | 8 min

Polska fantastyka od lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników. W naszym kraju nie brakuje utalentowanych autorów, którzy potrafią stworzyć wciągające, pełne magii światy, a ich książki z powodzeniem konkurują z zagranicznymi hitami. W poniższym artykule przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych polskich książek fantasy, które koniecznie musisz przeczytać. Znajdziesz tu zarówno nowości, jak i sprawdzone już klasyki, które na stałe wpisały się do kanonu tego gatunku.

Kluczowe wnioski:
  • Nasze zestawienie obejmuje fantastykę dla każdego, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
  • Nie zabrakło tu klasyków gatunku, które wywarły ogromny wpływ na polską fantastykę.
  • Polecamy zarówno powieści, jak i opowiadania krótkie i dłuższe.
  • Znajdziesz tu pozycje zarówno dobrze znane, jak i mniej popularne perełki.
  • Mamy nadzieję, że nasz ranking pozwoli Ci odkryć fantastyczne polskie książki i autorów.

Top 10 najlepszych polskich książek fantasy

Fantasy to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich w Polsce. Nic dziwnego, w końcu pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść do niezwykłych, pełnych magii światów. Na przestrzeni ostatnich dekad powstało wiele znakomitych polskich książek fantasy, które na stałe wpisały się do kanonu tego gatunku. Oto nasze subiektywne zestawienie 10 pozycji, które koniecznie musisz przeczytać.

Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim jakością fabuły, niezwykłością kreowanych światów, charakterystyką postaci oraz ogólnym klimatem książek. Stawialiśmy zarówno na nowości, jak i sprawdzone już klasyki, z których część to obligatoryjne pozycje dla każdego fana fantasy. Mamy nadzieję, że nasz ranking pozwoli Ci odkryć fantastyczne polskie książki i autorów.

"Król Bólu" Marcina Mortki

Na początku zestawienia znalazła się powieść jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich autorów fantasy. Akcja "Króla Bólu" toczy się w mrocznym świecie, w którym magia jest zakazana, a ludzie żyją w ciągłym strachu. Główny bohater, Daer vel Ix, pragnie zemsty na swoich wrogach i dąży do odzyskania utraconej pozycji. Książka zachwyca przede wszystkim charakterystyką postaci i wciągającą fabułą osadzoną w ponurej, pełnej okrucieństwa rzeczywistości.

"Cień Jaskółki" Andrzeja Sapkowskiego

Kolejna pozycja to zbiór opowiadań jednego z ojców polskiej fantastyki. Akcja toczy się w świecie, który znamy z bestsellerowego cyklu o Wiedźminie. Tym razem jednak autor skupia się nie na Geralcie z Rivii, a na losach Ciri oraz innych barwnych postaci. Choć opowiadania mają różnorodną tematykę, łączy je fenomenalny styl Sapkowskiego, znakomite dialogi i niesamowita atmosfera.

Klasyka polskiej fantastyki - niezbędnik miłośnika gatunku

Polska ma bogate tradycje fantastyczne sięgające XIX wieku, kiedy tworzyli pisarze tacy jak Sewer Maciejewski czy Bolesław Leśmian. Prawdziwy rozkwit rodzimej fantastyki przypadł jednak na wiek XX. Kilka pozycji z tego okresu to absolutna klasyka gatunku, do której chętnie powracają kolejne pokolenia czytelników.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tych ponadczasowych dzieł. Każdy miłośnik fantastyki, zwłaszcza tej z polskiego podwórka, powinien się z nimi zapoznać. Stanowią one ważną część historii rodzimej literatury i wywarły ogromny wpływ na kształt współczesnej polskiej fantastyki.

"Limes Inferior" Janusza A. Zajdla

"Limes Inferior" to już absolutna klasyka fantasy science fiction, którą uwielbiają czytelnicy w każdym wieku. Janusz A. Zajdel stworzył tu niezwykły świat na granicy époki lodowcowej, w którym technika miesza się z magią, a ludzie walczą z tajemniczymi siłami. Pełna zwrotów akcji powieść wciąga od pierwszych stron, a jej wizja alternatywnej historii Ziemi zachwyca do dziś.

"Kongres futurologiczny" Stanisława Lema

Kolejna pozycja uznawana za klasykę polskiej fantastyki. Stanisław Lem snuje tu intrygującą opowieść o przyszłości ludzkości i możliwościach, jakie niesie ze sobą postęp. Zdaniem wielu to najlepsza powieść w dorobku autora, choć nie brakuje głosów, że najważniejsze dzieło Lema to "Solaris".

"Kongres futurologiczny" łączy w sobie elementy fantastyki, humoru i satyry. Lem porusza w niej wiele ponadczasowych problemów i stawia pytania o kondycję ludzkości oraz sens istnienia. To pozycja, którą powinien przeczytać każdy miłośnik fantastyki naukowej.

Czytaj więcej: Lepiej późno niż później | co robisz kiedy jest za późno

Współcześni polscy pisarze fantastyczni - polecane nowości

Oprócz uznanych już klasyków na naszej liście znalazło się też kilka pozycji współczesnych autorów, którzy w ostatnich latach zyskali miano najzdolniejszych twórców polskiej fantastyki. Ich książki cieszą się niesłabnącą popularnością i zbierają znakomite recenzje zarówno ze strony krytyków, jak i czytelników.

Jeśli chcesz poznać najświeższe trendy w polskiej fantastyce, sięgnij koniecznie po te pozycje. Znajdziesz w nich intrygujące, wciągające historie osadzone w oryginalnych światach, stworzonych przez wybitne talenty pisarskie.

"Wieża Jaskółki" Andrzeja Sapkowskiego

Na początku naszego zestawienia współczesnych autorów nie mogło zabraknąć mistrza polskiej fantastyki. "Wieża Jaskółki" to kolejna odsłona przygód Geralta z Rivii, tym razem skupiająca się na losach Ciri. Fani Wiedźmina dostają tutaj wszystko, za co pokochali tę serię - świetną akcję, emocjonującą fabułę i fenomenalne dialogi.

"Królestwo" Magdaleny Kozak

Magdalena Kozak należy do grona najpopularniejszych autorek młodego pokolenia. "Królestwo" to jej druga powieść fantasy, która z miejsca podbiła serca czytelników. Opowiada historię młodej Yulli, która musi stawić czoła pradawnemu przeznaczeniu. Mocna, charyzmatyczna bohaterka, wciągająca fabuła i piękny, baśniowy język - oto największe zalety tej pozycji.

Najlepsi polscy autorzy literatury fantasy - nasze zestawienie

Najlepsza polska fantastyka 2023 - top 10 książek fantasy

Polska ma w swojej historii wielu wybitnych twórców fantastycznych, których dzieła na zawsze zapisały się w kanonie tego gatunku. Nie sposób wymienić tu wszystkich zasłużonych autorów, ale kilka nazwisk zdecydowanie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Oto nasi faworyci - autorzy, których uważamy za najlepszych twórców polskiej fantastyki.

Andrzej Sapkowski

Bez wątpienia jedno z najważniejszych nazwisk w historii polskiej fantastyki. Autor bestsellerowego cyklu o Wiedźminie wniósł ogromny wkład w rozwój rodzimej fantastyki. Jego książki cechuje fenomenalny styl, barwne postacie i wciągające fabuły osadzone w wyrazistym, słowiańskim klimacie.

Janusz A. Zajdel

Kolejny twórca, który na stałe zapisał się w historii polskiej fantastyki. Był niezwykle płodnym pisarzem - na jego dorobek składa się kilkadziesiąt powieści i opowiadań. Największą sławę przyniosły mu utwory osadzone w konwencji space opery, choć pisał też fantasy i horror.

Stanisław Lem

Pisarz, którego twórczość wywarła ogromny wpływ nie tylko na polską, ale i światową fantastykę naukową. W jego dorobku znajdują się takie arcydzieła jak "Solaris", "Eden" czy "Głos Pana". Lem poruszał w swoich książkach odwieczne problemy ludzkości, stawiając przy tym niezwykle trafne diagnozy na temat cywilizacji i postępu technologicznego.

Książki fantasy dla dzieci - polskie hity ostatnich lat

Wśród polskich książek fantasy znaleźć można wiele świetnych pozycji skierowanych do najmłodszych czytelników. Dziecięca i młodzieżowa fantastyka przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit, a na rynku co rusz pojawiają się ciekawe nowości, które podbijają serca młodych miłośników fantastyki.

Nasz ranking zamykają właśnie dwie świetne powieści fantasy dla dzieci i młodzieży, które koniecznie musisz kupić swoim pociechom. To książki pełne magii i przygody, z charyzmatycznymi bohaterami, z którymi młodzi czytelnicy od razu się utożsamią.

"O Władcy Pierścieni" Jerzego Szancer

"O Władcy Pierścieni" to już absolutna klasyka polskiej fantastyki dla dzieci. Jerzy Szancer stworzył barwną opowieść nawiązującą do motywów znanych z trylogii Tolkiena, ale osadzoną w zupełnie oryginalnym świecie. Młodzi czytelnicy uwielbiają tę pełną humoru i ciepła historię o przyjaźni, odwadze i pokonywaniu trudności.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przybliżyliśmy czytelnikom bogactwo i różnorodność polskiej fantastyki. Przedstawiliśmy zarówno jej klasyków, jak Stanisław Lem czy Janusz A. Zajdel, bez których trudno wyobrazić sobie historię tego gatunku w naszym kraju, jak i współczesnych, niezwykle utalentowanych twórców pokroju Andrzeja Sapkowskiego.

Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór 10 najlepszych polskich książek fantasy pozwolił Ci, drogi Czytelniku, odkryć fascynujących autorów i pozycje, które warto mieć na swojej półce. Wybraliśmy zarówno literackie perełki, jak i bestsellerowe hity, z myślą zarówno o dorosłych, jak i młodszych miłośnikach fantastyki.

Jak widać, polscy pisarze fantasy mają naprawdę wiele do zaoferowania i tworzą dzieła, które śmiało konkurują z zagraniczną fantastyką. Mamy ogromny potencjał w tym gatunku i z pewnością jeszcze nie raz nas zachwycą rodzimi autorzy swoją wyobraźnią i talentem.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do sięgnięcia po niektóre pozycje i do dalszego odkrywania fascynującego świata polskiej fantastyki. Koniecznie daj znać, co sądzisz o naszych propozycjach i poleć książki, które według Ciebie powinny znaleźć się na liście najlepszych polskich książek fantasy!

5 Podobnych Artykułów

  1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
  2. Zapomniani aktorzy lat 80: Poznajemy największe amerykańskie gwiazdy
  3. Katedra Jacka Dukaja – oto wizja w polskiej literaturze fantastycznej
  4. Droga McCarthy'ego: O czym jest ta postapokaliptyczna powieść?
  5. Ukazujemy wstrząsającą recenzję filmu "Katyń" autorstwa Andrzeja Wajdy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Franciszek Sikorski
Franciszek Sikorski

Jestem dziennikarzem będącym wykładowcą historii filmu. Specjalizuję się w analizach i interpretacjach wielkich klasyków kina. Moje recenzje są dogłębne i merytoryczne. Cenię sobie rzetelność i obiektywne podejście w ocenie dzieła filmowego.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły