Komedie z lat 80, które znajdziesz tylko u nas!

Komedie z lat 80, które znajdziesz tylko u nas!
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska26.10.2023 | 8 min.

Filmy z Lat 80 to prawdziwe klasyki komediowe, które do dziś bawią kolejne pokolenia widzów. Lata 80. to złota era polskich komedii, która dała nam takie produkcje jak Miś, Kingsajz czy Vabank. W tych filmach występowała plejada gwiazd polskiego kina - m.in. Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Stanisława Celińska czy Katarzyna Figura. Ich kultowe kwestie do dziś funkcjonują w potocznej mowie. Komedie z lat 80. to prawdziwy złoty skarbiec polskiej kinematografii. Odnajdziesz w nich wiele scen, które na zawsze wryły się w pamięć kinomaniaków.

Kluczowe wnioski:
 • Lata 80. to złoty okres polskich komedii filmowych.
 • W filmach z tego okresu występowały największe gwiazdy rodzimego kina.
 • Z komedii lat 80. pochodzą kultowe cytaty funkcjonujące w potocznej mowie.
 • Sceny z tych filmów na trwale zapisały się w pamięci widzów.
 • Komedie z lat 80. to prawdziwe perełki polskiej kinematografii.

Topowe komedie z lat 80

Lata 80. to złoty okres polskich komedii filmowych. Wśród najlepszych i najpopularniejszych produkcji z tego czasu zdecydowanie wyróżniają się takie tytuły jak "Miś" w reżyserii Stanisława Barei z 1980 roku czy kultowy już "Kingsajz" Juliusza Machulskiego z 1987 roku. Nie sposób nie wymienić również takich hitów jak "Vabank" Juliusza Machulskiego (1981), "Nie ma mocnych" Sylwestra Chęcińskiego (1984), a także "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego (1991) z genialną kreacją Jerzego Stuhra.

Bohaterowie i wydarzenia przedstawione w tych filmach na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury popularnej. Repliki, gagи i skecze z owych komedii są doskonale znane i często przywoływane przez kolejne pokolenia Polaków. Filmy te z miejsca zdobyły status kultowych i przeszły do historii polskiego kina, stając się jego popkulturowym dziedzictwem.

Dlaczego warto do nich wracać?

Komedie z lat 80. to po prostu świetna rozrywka na najwyższym poziomie. Pełne są one absurdalnego, inteligentnego humoru i gagów językowych. Co więcej, poruszają ponadczasowe tematy bliskie każdemu widzowi - jak choćby nieudane małżeństwa czy problemy w pracy.

Aktorzy biorący udział w tych produkcjach to absolutna czołówka polskiego kina. Niektórzy z nich stworzyli wręcz legendarne kreacje, które na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Role Michała Kondrata w "Vabanku" czy Ryszarda Ochódzkiego w "Misiu" urosły niemalże do rangi symboli.

Kultowe role aktorskie z komedii lat 80

Aktorzy występujący w komediach lat 80. stworzyli całą galerię barwnych i niezwykle charyzmatycznych postaci. Wielu z nich zagrało role, które na zawsze zapisały się w historii polskiego kina.

Janusz Gajos jako porywczy i energiczny Gustlik z "Misia" czy Stanisława Celińska w roli zabawnej, lekko neurotycznej Hanki z tego samego filmu to kreacje kultowe, do których chętnie wracają kolejne pokolenia widzów. Podobnie Katarzyna Figura, która jako Zosia z "Kingsajzu" stworzyła postać uroczo naiwnej, marzącej o karierze piosenkarki dziewczyny.

Jerzy Stuhr z kolei zapisał się w historii kina dzięki roli Ryszarda Ochódzkiego z "Misia" - wiecznie niezadowolonego, ironicznego i sfrustrowanego męża Hanki. Jego komediowe popisy aktorskie do dziś wywołują uśmiech na twarzy widzów.

Prawdziwi mistrzowie komedii

Aktorzy grający w filmach komediowych lat 80. to prawdziwi mistrzowie gatunku. Ich niezwykły talent komediowy, charyzma i poczucie humoru sprawiły, że stworzone przez nich postaci są nie tylko zabawne, ale także niezwykle ciepłe i lubiane przez publiczność. Dzięki tym aktorom komedie zyskały swój niepowtarzalny, swojsko-absurdalny charakter.

Czytaj więcej: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły - Filmowy hit z Johnny Deppem

Niezapomniane cytaty z komedii lat 80

Komedie lat 80. obfitują w genialne, przewrotne i inteligentne cytaty, które na stałe weszły do potocznej mowy i języka polskiej popkultury. Każdy fan tych filmów z łatwością wymieni choćby kilka swoich ulubionych kwestii.

Do absolutnie kultowych należą cytaty z "Misia" jak np. słynne „Niech się pan przeprosi” wypowiadane przez Ryszarda Ochódzkiego (Jerzy Stuhr) czy „Normalnie szlag trafia człowieka” z ust Gustlika (Janusz Gajos). Z kolei z "Kingsajzu" na zawsze zapadły w pamięć takie kwestie jak „Zabiliście człowieka, nieładnie” czy „A nie lepiej zadzwonić po milicję?”.

„Trzeba dawać ludziom nadzieję. Bez nadziei ludzie się pogubią”

Szczególnie uwielbiane są cytaty „rozsiewające” pozytywną energię, takie jak powyższy z "Misia". Dowcipne i celne, doskonale oddają absurdalny humor tych komedii i tajemnicę ich niegasnącej popularności.

Cytaty, które łączą pokolenia

Znajomość kultowych cytatów z komedii PRL-u jest swego rodzaju "znakiem rozpoznawczym" ich fanów. Kwestie te łączą ze sobą kolejne pokolenia Polaków wychowanych na rodzimych filmach lat 80. Nic więc dziwnego, że chętnie się nimi dzielą i przywołują przy różnych okazjach - dla żartu, z przymrużeniem oka lub dla podkreślenia absurdu pewnych sytuacji.

Muzyka z kultowych komedii lat 80

Komedie z lat 80, które znajdziesz tylko u nas!

Nieodłącznym elementem komedii z lat 80. była ich ścieżka dźwiękowa, na której znalazły się największe przeboje polskiej estrady z tamtych czasów. Piosenki te dodawały tym produkcjom swoistego uroku i współtworzyły ich niepowtarzalny, swojski klimat.

Do dziś w pamięci widzów pozostają takie utwory jak „Nic nie boli, gdy się nie ma serca” Urszuli z "Vabanku", „Zaopiekuj się mną” Anny Jantar z "Nie ma mocnych" czy „Moje marzenia” zespołu Akcent z "Kingsajzu". Te i inne piosenki na zawsze kojarzyć się będą z ulubionymi filmami tamtych lat.

Film Piosenka
Kingsajz "Moje marzenia" - Akcent
Miś "Żegnaj kino" - Alibabki
Vabank "Nic nie boli" - Urszula

Ścieżki dźwiękowe komedii lat 80. odzwierciedlały charakterystyczny dla tamtych czasów gust muzyczny Polaków. Dzięki nim filmy te zyskały swój niepowtarzalny koloryt i klimat.

Najzabawniejsze sceny z komedii lat 80

Komedie lat 80. szczycą się wieloma kultowymi scenami, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Są one źródłem niezapomnianych wrażeń, salw śmiechu i wspaniałej rozrywki dla kolejnych pokoleń widzów.

Do takich scen można z pewnością zaliczyć słynny taniec Ryszarda Ochódzkiego na stole w "Misiu", scenę libacji alkoholowej Kargula i Pawlaka w "Sami swoi", czy też ucieczkę Furmaniaka z więzienia dzięki... czekoladzie w "Vabanku". To tylko niektóre z wielu komicznych i dynamicznych scen, które sprawiają, że seans tych filmów to sama przyjemność.

Prawdziwe majstersztyki humoru

Zabawne sceny w komediach lat 80. cechuje doskonałe wyczucie humoru i tempo akcji. Twórcy tych filmów wykazali się niezwykłym talentem w konstruowaniu Pointów i gagów, które bawią do łez. Dzięki tym scenom weszły one na stałe do kanonu polskiej komedii filmowej.

Gdzie obejrzeć najlepsze komedie lat 80?

Komedie z lat 80. można obejrzeć w telewizji, wypożyczyć na DVD lub znaleźć na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO GO czy Player. Warto jednak pamiętać, że najlepsze wrażenia z seansu tych filmów daje obejrzenie ich wspólnie z przyjaciółmi lub rodziną.

Dzięki temu można w pełni docenić ich klimat, humor i zabawne sceny, a także po prostu miło spędzić czas. Oglądanie tych komediowych hitów w grupie to świetny pomysł na wspólne spędzenie wieczoru w gronie najbliższych.

 • Zapewnia świetną zabawę i salwy śmiechu w gronie znajomych.
 • Pozwala powspominać dawne czasy i filmy naszej młodości.
 • To okazja, by podzielić się swoimi ulubionymi cytatami i scenami.
 • Stwarza świetną atmosferę i zbliża ze sobą pokolenia.
 • Po prostu doskonale bawić i integrować!

Podsumowanie

Komedie z lat 80. to prawdziwe arcydzieła polskiej kinematografii i kultura popularna w najlepszym wydaniu. Filmy takie jak "Miś", "Kingsajz" czy "Vabank" na zawsze wpisały się do kanonu rodzimej komedii. Pełne absurdalnego humoru i świetnych aktorskich kreacji bawią i wzruszają widzów od dekad.

Aktorzy grający w tych produkcjach, jak choćby Jerzy Stuhr, Janusz Gajos czy Stanisława Celińska, stworzyli całą galerię barwnych, lubianych przez publiczność postaci. Role te przyniosły im status gwiazd i pozwoliły zapisać się złotymi zgłoskami w historii polskiego filmu.

Najlepsze komedie lat 80. to także źródło ponadczasowych cytatów, które na stałe weszły do potocznej mowy. Skecze, żarty słowne i sytuacyjne trafiające w dziesiątkę sprawiają, że seans tych filmów to sama przyjemność. Choć minęło już kilka dekad, produkcje te wciąż bawią i łączą ze sobą pokolenia Polaków.

Komedie z lat 80. to po prostu kawał świetnego, lekkiego i inteligentnego kina, które potrafi rozbawić do łez i poprawić humor na długie godziny. Nic dziwnego, że wciąż chętnie do nich wracamy.

Najczęściej zadawane pytania

Do najpopularniejszych i najbardziej kultowych komedii z lat 80. zaliczyć można przede wszystkim takie tytuły jak "Miś" w reżyserii Stanisława Barei, "Kingsajz" Juliusza Machulskiego, "Vabank" Juliusza Machulskiego, "Nie ma mocnych" Sylwestra Chęcińskiego czy "Rozmowy kontrolowane" również w reż. S. Chęcińskiego.

Do aktorów, którzy stworzyli najbardziej kultowe kreacje w komediach lat 80., zaliczyć można przede wszystkim Janusza Gajosa jako Gustlika z "Misia", Jerzego Stuhra w roli Ryszarda Ochódzkiego z tego samego filmu, czy Katarzynę Figurę jako Zosię z "Kingsajzu".

Do najsłynniejszych cytatów z komedii lat 80. należą m.in. "Niech się pan przeprosi" z "Misia", "Zabiliście człowieka, nieładnie" z "Kingsajzu" czy "Trzeba dawać ludziom nadzieję. Bez nadziei ludzie się pogubią" również z "Misia".

Komedie z lat 80. dostępne są m.in. w telewizji, na DVD, a także na platformach streamingowych takich jak Netflix, Player czy Amazon Prime Video.

Komedie z lat 80. wciąż przyciągają widzów dzięki swojemu specyficznemu, inteligentnemu humorowi, doskonałej obsadzie aktorskiej i ponadczasowym, uniwersalnym tematom, w których odnajdują się kolejne pokolenia.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Ile odcinków ma Breaking Bad? Poradnik z dokładną liczbą wszystkich sezonów
 3. Dracula Wampiry bez zębów - Czy dzikie wampiry Stokera istnieją?
 4. I nie ma mocnych - Jak obejrzeć film? Recenzja, obsada, soundtrack
 5. 99 Luftballons Tekst po Polsku - Nena, Historia Piosenki i Tłumaczenie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska

Jestem doświadczoną dziennikarką telewizyjną i filmoznawczynią. Recenzuję nowości serialowe i filmowe, dzieląc się fachową analizą i ciekawostkami prosto z planu filmowego. Moje artykuły są rzetelne, ale napisane z pasją do X Muzy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły