Jo Nesbø: Który z jego mrocznych kryminałów jest najlepszy? Ranking

Jo Nesbø: Który z jego mrocznych kryminałów jest najlepszy? Ranking
Autor Maciej Krajewski
Maciej Krajewski20.06.2024 | 6 min.

Jo Nesbø czerwone gardło to prawdopodobnie najbardziej znana książka tego norweskiego mistrza literackiego suspensu. Ale czy to jego najlepsze dzieło? Czas przyjrzeć się dokładniej kilku głośnym kryminałom autorstwa tego znakomitego pisarza i stworzyć swego rodzaju ranking jego najlepszych powieści sensacyjnych. Która z nich najbardziej Was wciągnęła, trzymała w napięciu i zaskakiwała zwrotami akcji? Które postacie, sytuacje i rozwiązania zrobiły na Was największe wrażenie?

Kluczowe wnioski
 • Jo Nesbø to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy kryminałów i mistrzów suspensu.
 • Jego książki, w tym bestsellerowa seria o Harrym Hole, sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie.
 • Wśród najgłośniejszych tytułów pisarza znajduje się "Czerwone gardło", który przyniósł mu wielką sławę.
 • Ranking kryminałów Nesbø pozwoli wyłonić jego najlepsze, najbardziej wciągające powieści.
 • Rodzaj, warsztat i kunszt literacki Norwega budzą duży podziw wśród czytelników i krytyków.

Popularne książki Jo Nesbø: czerwone gardło, bestsellerowe hity

Jo Nesbø to ikona skandynawskiej literatury kryminalnej. Jego książki sprzedają się w milionowych nakładach na całym świecie, a głośna seria o przybryłym policjancie Harrym Hole uczyniła go prawdziwą gwiazdą gatunku. Liczne powieści Norwega, jak chociażby słynne czerwone gardło, otwierają ranking jego największych sukcesów.

Pierwszy tom przygód Holego, "Człowiek nietoperz", stał się światowym bestsellerem, zyskując rzeszę oddanych fanów i zachwycając krytyków mrocznym klimatem oraz błyskotliwą fabułą. Inne głośne tytuły, takie jak "Pragnienie" czy "Żarłok", umocniły tylko pozycję autora na literackim rynku.

Nesbø dał się poznać nie tylko jako mistrz suspensu i twórca wciągających kryminałów, ale i autor obyczajowych powieści oraz sztuk teatralnych. Jego książki pełne są nieoczekiwanych zwrotów akcji, niepokojących scen i zadziornego humoru. To lektury, od których trudno się oderwać.

Wielkim atutem pisarza są również wnikliwe, psychologiczne portrety bohaterów, wzbogacone często ironicznym komentarzem na temat współczesnej rzeczywistości. Czytelnicy pokochali Harrym Holego za jego skomplikowany charakter oraz nieustraszony, bezkompromisowy styl pracy.

Jo Nesbø: profil autora czerwonego gardła i kryminałów

Jo Nesbø to jeden z najbardziej cenionych współczesnych twórców światowego kryminału. Ten norweski autor może się pochwalić ogromną liczbą sprzedanych książek oraz licznymi międzynarodowymi nagrodami i wyróżnieniami. Dość powiedzieć, że jego najgłośniejsza powieść, czyli czerwone gardło, znalazła się na liście bestsellerów w wielu krajach.

Urodzony w 1960 roku w Oslo Nesbø nie od razu przeszedł jednak na literaturę. Wcześniej parał się muzyką, był m.in. kompozytorem piosenek i wokalistą heavy metalowego zespołu. Literatura zawładnęła nim dopiero w latach 90., kiedy opublikował pierwszą powieść kryminalną. I od razu trafił w czytelnicze gusta.

Twórczość Norwega cechuje się świetną narracyjną konstrukcją, zgrabnym powiązaniem wątków i licznymi nieoczekiwanymi zwrotami akcji, które utrzymują napięcie do ostatniej strony. Choć często pisarz sięga po motywy drastyczne i okrutne, jego książki są ponadto nacechowane sporą dawką dobrego, czarnego humoru.

Styl Nesbø zachwyca mieszanką nieokiełznanej, wybuchowej energii i mistrzowskiej precyzji. Czytelnicy nie mogą się oprzeć kunsztowi, z jakim autor kreśli sylwetki psychologiczne bohaterów, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dziś pisarz uchodzi za największą międzynarodową gwiazdę ze Skandynawii, a kolejne jego książki są wyczekiwane przez rzesze miłośników dobrej sensacji.

 • Jo Nesbø to ceniony autor znakomitych powieści kryminalnych i mistrzowskich thrillerów.
 • Twórcy czerwonego gardła i innych bestsellerów udało się zyskać uznanie na całym świecie.
 • Książki Norwega przyciągają inteligentnie skonstruowanymi fabułami oraz wyrazistymi postaciami.
 • Jego styl charakteryzuje wysoka dawka napięcia, dobrze zakamuflowane zwroty akcji i czarny humor.
 • Nesbø to dziś największa gwiazda skandynawskiej literatury sensacyjnej.

Czytaj więcej: Proces Kafka - szybki i skalowalny system przesyłania danych

Cykl powieści Czerwone Gardło: nowe wydania książek Nesbø

Choć z człowieka nietoperza Jo Nesbø jest znany głównie dzięki serii z Harrym Holem w roli głównej, to przygody tego wyjątkowego detektywa to nie jedyne powieści, jakie czekają na odkrycie przez czytelników. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z prawdziwą falą nowych wydań całego dorobku autora.

Nie od dziś wiadomo, że Czerwone Gardło jest flagową powieścią norweskiego pisarza. Debiut literacki z 1997 roku został wznowiony w atrakcyjnej, kolekcjonerskiej odsłonie. Dzięki temu seria może trafić w ręce całkiem nowej grupy miłośników kryminałów, uzupełniając czy to biblioteczki tych, którzy znają już przygody Holego, czy zapraszając na pokład nowych czytelników.

Wznowienia nie ominęły również innych głośnych książek Nesbø. Jego wielki przebój, czyli "Człowiek Nietoperz" z 1997 roku, cieszyło się ogromną popularnością wśród wszystkich tych, którzy lubią skandynawskie thrillery z mocnym, gęstym klimatem. Podobnie jest z innymi tytułami jak chociażby "Pragnienie" czy "Żarłok".

Nowe edycje z reguły posiadają piękną, zaprojektowaną z dbałością o szczegóły szatę graficzną, która zapewnia dodatkową wartość dla kolekcjonerów wydań książkowych. Poza tym są publikowane z uwzględnieniem nowych wstępów i posłowi, dzięki czemu dają możliwość lepszego wglądu w kunszt autora i tajniki warsztatu pisarskiego.

Recenzje książek Jo Nesbø - w tym czerwone gardło i inne hity

Ciężko znaleźć powieść norweskiego mistrza kryminału, która nie byłaby entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i krytyków. Praktycznie każdy jego tytuł zyskuje bardzo wysokie oceny i zostaje okrzyknięty kolejnym sukcesem autora. Nie dziwi więc, że szacun dla kunsztu pisarskiego Nesbø jest ogromny, a pozytywne recenzje jego książek, od czerwonego gardła poczynając, mnożą się niczym grzyby po deszczu.

Podsumowanie

Jo Nesbø pozostaje mistrzem skandynawskiego kryminału, a jego powieści jak choćby słynny człowiek nietoperz, bijąc rekordy sprzedaży, znajdują uznanie wśród czytelników na całym świecie. Twórca serii o Harrym Hole umiejętnie łączy wciągającą, zwariowaną akcję, ciekawe postacie i mroczny, gęsty klimat.

Autor czerwonego gardła stworzył niepowtarzalny, charakterystyczny styl, naznaczony sporą dawką brutalności, czarnego humoru i bardzo dogłębnej psychologii bohaterów. Mroczne, niepokojące kryminały Nesbø to majstersztyki suspensu, od których trudno się oderwać. Już dziś pisarz uchodzi za ikonę gatunku i jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej literatury kryminalnej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Zapomniani aktorzy lat 80: Poznajemy największe amerykańskie gwiazdy
 3. Katedra Jacka Dukaja – oto wizja w polskiej literaturze fantastycznej
 4. TOP 9 czeskich komedii lat 70., które rozśmieszą cię do łez!
 5. Ukazujemy wstrząsającą recenzję filmu "Katyń" autorstwa Andrzeja Wajdy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Krajewski
Maciej Krajewski

Jestem dziennikarzem telewizyjnym recenzującym nowości serialowe z perspektywy przeciętnego widza. W moich tekstach nie brakuje dowcipu i osobistych przemyśleń na temat fabuły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły