Wszystkie legendarne samochody z Szybkich i Wściekłych

Wszystkie legendarne samochody z Szybkich i Wściekłych
Autor Matylda Sokołowska
Matylda Sokołowska26.10.2023 | 7 min.

Samochody z Szybcy i Wściekli to prawdziwe gwiazdy tej kultowej serii filmów akcji. Od pierwszej części z 2001 roku, poprzez wiele sekueli, aż do najnowszej produkcji z 2022, fani mogli podziwiać niezliczoną ilość najróżniejszych supersamochodów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najbardziej legendarnej filmowej flocie Dominica Toretto i jego ekipy. Znajdziecie tu zarówno klasyczne, american muscle cars, jak i zaawansowane technologicznie, zmodyfikowane auta. Przekonacie się, że samochody odgrywają kluczową rolę w budowaniu tożsamości bohaterów i są nieodłącznym elementem akcji. Zapraszam do fascynującej podróży przez świat Szybkich i Wściekłych!

Kluczowe wnioski:
 • Samochody są nieodłącznym elementem serii Szybcy i Wściekli.
 • Dominic Toretto jeździ charakterystycznymi, mocnymi muscle cars.
 • W każdej części pojawiają się nowe, futurystyczne auta.
 • Samochody odzwierciedlają osobowości bohaterów.
 • Akcja wokół pojazdów jest kluczowa dla fabuły filmów.

Legendarne auta z pierwszej części filmu

Pierwsza część Szybkich i Wściekłych z 2001 roku przedstawiła widzom grupę pasjonatów tuningowania samochodów na czele z Dominikiem Toretto (Vin Diesel). Już w tej produkcji pojawiło się wiele legendarnych aut, które na zawsze wpisały się w historię serii.

Najważniejszym samochodem Toretto był oczywiście jego czerwony Dodge Charger R/T 1970. Ten klasyczny, amerykański muscle car odzwierciedlał charakter głównego bohatera - był silny, trwały i nieustraszony. Dominic bardzo mocno przywiązał się do tego auta.

Innym charakterystycznym pojazdem był zielony Mitsubishi Eclipse 1995 należący do Briana O'Connera (Paul Walker). To auto pomogło mu infiltrować ekipę Dominika i zdobyć ich zaufanie. Briana cechowała bowiem pasja do tuningowania i wyścigów ulicznych.

W pierwszej części Szybkich i Wściekłych pojawiły się również takie legendarne modele jak Toyota Supra 1994 Jessego czy Mazda RX-7 1995 Letty. Pokazały one zamiłowanie bohaterów do starych, kultowych japońskich sportowców z przełomu lat 80. i 90.

Pozostałe kultowe samochody

Oprócz aut głównych bohaterów, w filmie zadebiutowały też inne legendarne modele. Warto wymienić choćby policyjny Ford Mustang Fox Body czy Toyota Corolla AE86 ekipy Johnny'ego Transa rywalizującej z Dominikiem.

Te samochody na zawsze wpisały się w historie pierwszej części serii i zapoczątkowały jej fascynację tuningowanymi autami. Ich następcy pojawiali się później w kolejnych odsłonach przygód Dominika Toretto i jego ekipy.

Najsłynniejsze auta z części 2, 3 i 4

W drugiej, trzeciej i czwartej odsłonie Szybkich i Wściekłych, akcja nabrała jeszcze większego rozpędu. Pojawiło się wiele nowych, jeszcze bardziej szalonych samochodów. Kilka z nich na stałe wpisało się do historii serii.

Jednym z najbardziej kultowych jest zdecydowanie pomarańczowy Toyota Supra 1994 Hansa z drugiej części. Auto to odegrało kluczową rolę podczas finałowego pościgu na autostradzie i w widowiskowy sposób uległo zniszczeniu.

Równie ikoniczny był niebieski Nissan Skyline GT-R R34 z Tokio Drift. To właśnie za jego kierownicą siedział Han, gdy zginął w wyniku zdrady Deckarda Shaw. Ten model Skyline'a na dobre zadomowił się w serii.

W czwartej części z kolei pojawił się czarny Dodge Charger R/T 1970 Dominika z charakterystycznym powietrznym filtrem. Auto to stało się symbolem jego powrotu do akcji i odegrało kluczową rolę w misji ekipy.

Czytaj więcej: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły - Filmowy hit z Johnny Deppem

Supersamochody z pozostałych części serii

W piątej odsłonie Szybkich i Wściekłych oraz następnych częściach, ekipa Dominika zaczęła mieć do dyspozycji znacznie większy budżet. Dzięki temu mogli sobie pozwolić na jazdę supersamochodami warte fortunę.

Do najbardziej kultowych należy czerwono-czarny Bugatti Veyron, którym jeździł Han w piątej części. To auto osiąga prędkość ponad 400 km/h! Han wykorzystał je, by uciec przed pościgiem policji i agenta Hobbsa w Rio de Janeiro.

W szóstej odsłonie z kolei pojawił się m.in. McLaren P1 oraz Lamborghini Aventador. Te supersamochody brały udział w szalonaj misji ekipy w Londynie. Pokazały, że budżet na auta zdecydowanie wzrósł!

Kolejne części przyniosły następne obłędne modele - np. Noble M600 czy McLaren 720S. Pokazują one, że ekipa Toretto jeździ już tylko najlepszymi, najszybszymi samochodami na świecie.

Oryginalne i zmodyfikowane pojazdy Toretto

Wszystkie legendarne samochody z Szybkich i Wściekłych

Choć Dominic Toretto jeździł wieloma modelami aut, zawsze miał słabość do klasycznych, amerykańskich muscle cars. W każdej części filmu pojawiał się za jego kierownicą charakterystyczny Dodge Charger R/T 1970 w różnych wariantach.

Już w pierwszej części jego auto wyróżniało się oryginalnym, szarym malowaniem. W kolejnych filmach Dominic jeździł również czarnym oraz granatowym Chargerem. Każda wersja miała jednak charakterystyczny powietrzny filtr, nawiązujący do samochodów z początku lat 70.

Choć Dominic testował też nowsze auta, jak np. Dodge'a Challengera, zawsze wracał do swoich korzeni - czyli klasycznego, mocnego Chargera. To auto idealnie oddawało jego charakter i stało się nieodłącznie z nim związane.

Najlepsze auta policji i agencji rządowych

Oprócz samochodów Dominika Toretto i jego ekipy, filmy Szybcy i Wściekli zapewniały też sporą dawkę adrenaliny dzięki pojazdom policji i agencji rządowych.

W pierwszych częściach głównymi autami pościgowymi były policyjne Fordy Mustang oraz Dodgery Charger. Dawały one dzielny opór ekipie Dominika podczas ulicznych wyścigów i pościgów.

Agent federalny Luke Hobbs (Dwayne Johnson) jeździł terenowym czołgiem - wojskowym samochodem Gurkha F5. Był on niemal niezniszczalny!

W późniejszych częściach do gry wkroczyły bardziej zaawansowane technologicznie samochody. Agent Hobbs jeździł opancerzonym wozem Gurkha F5, niemal niczym czołgiem. Pomagało mu to ścigać ekipę Toretto w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Te auta policji i agencji rządowych zapewniały wyrównane starcie z samochodami Dominika i sprawiały, że pościgi były jeszcze bardziej ekscytujące. Bez nich Szybcy i Wściekli nie byliby tym samym!

Ulubione samochody bohaterów - podsumowanie

Podsumowując, samochody odgrywają kluczową rolę w serii Szybcy i Wściekli. Każda postać ma swój ulubiony model, który oddaje jej charakter.

 • Dominic Toretto - Dodge Charger R/T 1970
 • Brian O'Conner - Mitsubishi Eclipse, Nissan Skyline
 • Letty - Mazda RX-7
 • Roman Pearce - Lamborghini
 • Tej Parker - Dodge Charger

Z filmow na film pojawiały się nowe, coraz bardziej szalone samochody. Od klasycznych muscle cars, przez samochody JDM, aż po najnowsze supersportowe modele. Różnorodność aut jest ogromna i stanowi jeden z filarów serii!

Podsumowanie

Samochody odgrywają kluczową rolę w serii filmów Szybcy i Wściekli. Już od pierwszej części możemy podziwiać niezliczoną ilość legendarnej filmowej floty Dominica Toretto i jego ekipy. Znajdziemy tu zarówno klasyczne muscle cars, jak i futurystyczne modele. Każdy samochód ma swoją historię i odzwierciedla charakter bohatera.

Przez lata widzieliśmy, jak ekipa Dominika ewoluowała od tuningu starych aut, do jazdy luksusowymi supersamochodami. Niezmiennie jednak, prawdziwą gwiazdą pozostaje Dodge Charger - ulubione auto Dominika we wszystkich odsłonach serii. Te legendarne samochody z Szybkich i Wściekłych na zawsze pozostaną w pamięci fanów.

Artykuł przybliżył kultowe modele z poszczególnych części sagi i pokazał, jak z biegiem lat zmieniały się gusty bohaterów. Mieliśmy okazję poznać historie najważniejszych aut Dominika, Briana, Letty i innych postaci. Dla prawdziwego fana samochodów, lektura obowiązkowa!

Mam nadzieję, że artykuł przypadł Wam do gustu i pozwolił poczuć klimat kultowej serii filmowej wokół najsłynniejszych samochodów. Zachęcam do obejrzenia lub przypomnienia sobie przygód Dominika i spółki. A nuż zainspirujecie się do własnej przygody z tuningiem?

Najczęściej zadawane pytania

W pierwszej odsłonie serii z 2001 roku pojawiły się takie legendarne modele jak czerwony Dodge Charger R/T Dominika Toretto, zielony Mitsubishi Eclipse Briana O'Connera, Toyota Supra Jesse'go czy Mazda RX-7 Letty. To właśnie te samochody zapoczątkowały fascynację widzów tuningowanymi autami.

Bez wątpienia najbardziej ikonicznym autem Dominika we wszystkich częściach serii pozostaje Dodge Charger R/T 1970. Występował w różnych wersjach kolorystycznych i z modyfikacjami, ale zawsze z charakterystycznym powietrznym filtrem.

W pierwszych częściach były to głównie Fordy Mustang i Dodgery Charger. W nowszych - bardziej zaawansowane technologicznie auta, jak opancerzony pojazd Gurkha F5 agenta Hobbsa przypominający czołg.

Był to z pewnością pomarańczowy Toyota Supra 1994 Hanza z drugiej części. Wszystko działo się podczas finałowego pościgu na autostradzie. To jedna z najbardziej pamiętnych scen w całej serii.

W nowszych częściach były to przede wszystkim supersamochody - Lamborghini, McLareny, Bugatti. Pokazywały, że ekipa Dominika stała się znacznie bogatsza i stać ją na najlepsze auta.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Ile odcinków ma Breaking Bad? Poradnik z dokładną liczbą wszystkich sezonów
 3. Dracula Wampiry bez zębów - Czy dzikie wampiry Stokera istnieją?
 4. I nie ma mocnych - Jak obejrzeć film? Recenzja, obsada, soundtrack
 5. 99 Luftballons Tekst po Polsku - Nena, Historia Piosenki i Tłumaczenie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Sokołowska
Matylda Sokołowska

Jestem dziennikarką będącą entuzjastką seriali i filmów. Recenzuję nowości z lekkim piórem i młodzieżowym zacięciem. Interesują mnie szczególnie produkcje sci-fi, fantasy i superbohaterskie. Moje teksty są pełne emocji i zajmujących spostrzeżeń.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły