Samochody z Szybcy i Wściekli to prawdziwe gwiazdy tej kultowej serii filmów akcji. Od pierwszej części z 2001 roku, poprzez wiele sekueli, aż do najnowszej produkcji z 2022, fani mogli podziwiać niezliczoną ilość najróżniejszych supersamochodów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najbardziej legendarnej filmowej flocie Dominica Toretto i jego ekipy. Znajdziecie tu zarówno klasyczne, american muscle cars, jak i zaawansowane technologicznie, zmodyfikowane auta. Przekonacie się, że samochody odgrywają kluczową rolę w budowaniu tożsamości bohaterów i są nieodłącznym elementem akcji. Zapraszam do fascynującej podróży przez świat Szybkich i Wściekłych!
Kluczowe wnioski:- Samochody są nieodłącznym elementem serii Szybcy i Wściekli.
- Dominic Toretto jeździ charakterystycznymi, mocnymi muscle cars.
- W każdej części pojawiają się nowe, futurystyczne auta.
- Samochody odzwierciedlają osobowości bohaterów.
- Akcja wokół pojazdów jest kluczowa dla fabuły filmów.
Legendarne auta z pierwszej części filmu
Pierwsza część Szybkich i Wściekłych z 2001 roku przedstawiła widzom grupę pasjonatów tuningowania samochodów na czele z Dominikiem Toretto (Vin Diesel). Już w tej produkcji pojawiło się wiele legendarnych aut, które na zawsze wpisały się w historię serii.
Najważniejszym samochodem Toretto był oczywiście jego czerwony Dodge Charger R/T 1970. Ten klasyczny, amerykański muscle car odzwierciedlał charakter głównego bohatera - był silny, trwały i nieustraszony. Dominic bardzo mocno przywiązał się do tego auta.
Innym charakterystycznym pojazdem był zielony Mitsubishi Eclipse 1995 należący do Briana O'Connera (Paul Walker). To auto pomogło mu infiltrować ekipę Dominika i zdobyć ich zaufanie. Briana cechowała bowiem pasja do tuningowania i wyścigów ulicznych.
W pierwszej części Szybkich i Wściekłych pojawiły się również takie legendarne modele jak Toyota Supra 1994 Jessego czy Mazda RX-7 1995 Letty. Pokazały one zamiłowanie bohaterów do starych, kultowych japońskich sportowców z przełomu lat 80. i 90.
Pozostałe kultowe samochody
Oprócz aut głównych bohaterów, w filmie zadebiutowały też inne legendarne modele. Warto wymienić choćby policyjny Ford Mustang Fox Body czy Toyota Corolla AE86 ekipy Johnny'ego Transa rywalizującej z Dominikiem.
Te samochody na zawsze wpisały się w historie pierwszej części serii i zapoczątkowały jej fascynację tuningowanymi autami. Ich następcy pojawiali się później w kolejnych odsłonach przygód Dominika Toretto i jego ekipy.
Najsłynniejsze auta z części 2, 3 i 4
W drugiej, trzeciej i czwartej odsłonie Szybkich i Wściekłych, akcja nabrała jeszcze większego rozpędu. Pojawiło się wiele nowych, jeszcze bardziej szalonych samochodów. Kilka z nich na stałe wpisało się do historii serii.
Jednym z najbardziej kultowych jest zdecydowanie pomarańczowy Toyota Supra 1994 Hansa z drugiej części. Auto to odegrało kluczową rolę podczas finałowego pościgu na autostradzie i w widowiskowy sposób uległo zniszczeniu.
Równie ikoniczny był niebieski Nissan Skyline GT-R R34 z Tokio Drift. To właśnie za jego kierownicą siedział Han, gdy zginął w wyniku zdrady Deckarda Shaw. Ten model Skyline'a na dobre zadomowił się w serii.
W czwartej części z kolei pojawił się czarny Dodge Charger R/T 1970 Dominika z charakterystycznym powietrznym filtrem. Auto to stało się symbolem jego powrotu do akcji i odegrało kluczową rolę w misji ekipy.
Czytaj więcej: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły - Filmowy hit z Johnny Deppem
Supersamochody z pozostałych części serii
W piątej odsłonie Szybkich i Wściekłych oraz następnych częściach, ekipa Dominika zaczęła mieć do dyspozycji znacznie większy budżet. Dzięki temu mogli sobie pozwolić na jazdę supersamochodami warte fortunę.
Do najbardziej kultowych należy czerwono-czarny Bugatti Veyron, którym jeździł Han w piątej części. To auto osiąga prędkość ponad 400 km/h! Han wykorzystał je, by uciec przed pościgiem policji i agenta Hobbsa w Rio de Janeiro.
W szóstej odsłonie z kolei pojawił się m.in. McLaren P1 oraz Lamborghini Aventador. Te supersamochody brały udział w szalonaj misji ekipy w Londynie. Pokazały, że budżet na auta zdecydowanie wzrósł!
Kolejne części przyniosły następne obłędne modele - np. Noble M600 czy McLaren 720S. Pokazują one, że ekipa Toretto jeździ już tylko najlepszymi, najszybszymi samochodami na świecie.
Oryginalne i zmodyfikowane pojazdy Toretto
Choć Dominic Toretto jeździł wieloma modelami aut, zawsze miał słabość do klasycznych, amerykańskich muscle cars. W każdej części filmu pojawiał się za jego kierownicą charakterystyczny Dodge Charger R/T 1970 w różnych wariantach.
Już w pierwszej części jego auto wyróżniało się oryginalnym, szarym malowaniem. W kolejnych filmach Dominic jeździł również czarnym oraz granatowym Chargerem. Każda wersja miała jednak charakterystyczny powietrzny filtr, nawiązujący do samochodów z początku lat 70.
Choć Dominic testował też nowsze auta, jak np. Dodge'a Challengera, zawsze wracał do swoich korzeni - czyli klasycznego, mocnego Chargera. To auto idealnie oddawało jego charakter i stało się nieodłącznie z nim związane.
Najlepsze auta policji i agencji rządowych
Oprócz samochodów Dominika Toretto i jego ekipy, filmy Szybcy i Wściekli zapewniały też sporą dawkę adrenaliny dzięki pojazdom policji i agencji rządowych.
W pierwszych częściach głównymi autami pościgowymi były policyjne Fordy Mustang oraz Dodgery Charger. Dawały one dzielny opór ekipie Dominika podczas ulicznych wyścigów i pościgów.
Agent federalny Luke Hobbs (Dwayne Johnson) jeździł terenowym czołgiem - wojskowym samochodem Gurkha F5. Był on niemal niezniszczalny!
W późniejszych częściach do gry wkroczyły bardziej zaawansowane technologicznie samochody. Agent Hobbs jeździł opancerzonym wozem Gurkha F5, niemal niczym czołgiem. Pomagało mu to ścigać ekipę Toretto w najbardziej niesprzyjających warunkach.
Te auta policji i agencji rządowych zapewniały wyrównane starcie z samochodami Dominika i sprawiały, że pościgi były jeszcze bardziej ekscytujące. Bez nich Szybcy i Wściekli nie byliby tym samym!
Ulubione samochody bohaterów - podsumowanie
Podsumowując, samochody odgrywają kluczową rolę w serii Szybcy i Wściekli. Każda postać ma swój ulubiony model, który oddaje jej charakter.
- Dominic Toretto - Dodge Charger R/T 1970
- Brian O'Conner - Mitsubishi Eclipse, Nissan Skyline
- Letty - Mazda RX-7
- Roman Pearce - Lamborghini
- Tej Parker - Dodge Charger
Z filmow na film pojawiały się nowe, coraz bardziej szalone samochody. Od klasycznych muscle cars, przez samochody JDM, aż po najnowsze supersportowe modele. Różnorodność aut jest ogromna i stanowi jeden z filarów serii!
Podsumowanie
Samochody odgrywają kluczową rolę w serii filmów Szybcy i Wściekli. Już od pierwszej części możemy podziwiać niezliczoną ilość legendarnej filmowej floty Dominica Toretto i jego ekipy. Znajdziemy tu zarówno klasyczne muscle cars, jak i futurystyczne modele. Każdy samochód ma swoją historię i odzwierciedla charakter bohatera.
Przez lata widzieliśmy, jak ekipa Dominika ewoluowała od tuningu starych aut, do jazdy luksusowymi supersamochodami. Niezmiennie jednak, prawdziwą gwiazdą pozostaje Dodge Charger - ulubione auto Dominika we wszystkich odsłonach serii. Te legendarne samochody z Szybkich i Wściekłych na zawsze pozostaną w pamięci fanów.
Artykuł przybliżył kultowe modele z poszczególnych części sagi i pokazał, jak z biegiem lat zmieniały się gusty bohaterów. Mieliśmy okazję poznać historie najważniejszych aut Dominika, Briana, Letty i innych postaci. Dla prawdziwego fana samochodów, lektura obowiązkowa!
Mam nadzieję, że artykuł przypadł Wam do gustu i pozwolił poczuć klimat kultowej serii filmowej wokół najsłynniejszych samochodów. Zachęcam do obejrzenia lub przypomnienia sobie przygód Dominika i spółki. A nuż zainspirujecie się do własnej przygody z tuningiem?