Saga Gwiezdnych Wojen: Ranking wszystkich filmów | Od najlepszego do najgorszego

Saga Gwiezdnych Wojen: Ranking wszystkich filmów | Od najlepszego do najgorszego
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska26.10.2023 | 8 min.

Saga Gwiezdne Wojny to jedna z najpopularniejszych franczyz w historii kina. Od pierwszego filmu w 1977 roku powstało już ponad 10 produkcji osadzonych w galaktyce daleko, daleko... W tym artykule dokonamy subiektywnego zestawienia wszystkich pełnometrażowych filmów sagi od najlepszego do najgorszego. Zobacz, które części według nas zasługują na miano kultowych, a które rozczarowały fanów. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
  • Oryginalna trylogia z lat 1977-1983 to absolutny klasyk i serce sagi.
  • Najlepszym filmem poza trylogią jest Łotr 1 z 2016 roku.
  • Nowa trylogia z lat 2015-2019 wzbudza mieszane uczucia.
  • Animowane seriale osadzone w uniwersum Gwiezdnych Wojen trafiają do młodych widzów.
  • Przyszłość sagi jest obiecująca dzięki serialom i grom wideo.

Oryginalna trylogia Gwiezdnych Wojen najlepsza w Sadze

Bez wątpienia oryginalna trylogia filmów Gwiezdne Wojny z lat 1977-1983 jest uważana przez fanów za serce całej sagi i stanowi jej absolutny fundament. Wszystko zaczęło się od epickiego filmu z 1977 roku w reżyserii George'a Lucasa zatytułowanego po prostu "Gwiezdne wojny", choć później otrzymał on podtytuł "Nowa nadzieja". To właśnie ten film zapoczątkował całą sagę i przedstawił tak kultowe postacie jak Luke Skywalker, księżniczka Leia, Han Solo, C-3PO, R2-D2 czy też Darth Vader. Film zebrał entuzjastyczne recenzje i okazał się wielkim sukcesem kasowym, zdobywając 7 Oscarów. Kontynuacja z 1980 roku pt. "Imperium kontratakuje" była równie emocjonująca i przełomowa, kończąc się jedną z najbardziej szokujących scen w historii kina. Ostatnia część oryginalnej trylogii "Powrót Jedi" z 1983 roku stanowiła satysfakcjonujące zwieńczenie sagi, choć po latach pojawiły się głosy krytyki, że trochę odbiega klimatem od poprzednich części.

Mimo kilku zarzutów, trudno sobie wyobrazić lepszy start dla całego uniwersum Gwiezdnych Wojen niż właśnie oryginalna trylogia filmów. Bez tych produkcji z lat 70. i 80. XX wieku prawdopodobnie nigdy nie powstałyby kolejne części ani cała odnoga seriali, książek, komiksów i gier. Trylogia w reżyserii George'a Lucasa na zawsze wpisała się do kanonu popkultury i zdefiniowała gatunek space opera. Jest to zdecydowanie najlepsza część sagi Gwiezdnych Wojen.

Niezapomniane sceny z oryginalnej trylogii

Oryginalna trylogia oferowała całą masę niezapomnianych scen, które na trwale wpisały się do popkultury. "Luke, jestem twoim ojcem" wypowiedziane przez Dartha Vadera w części "Imperium kontratakuje" wstrząsnęło widzami. Równie ikoniczna była scena śmierci Obi-Wana Kenobiego z pierwszej części. Nie sposób też zapomnieć oślepiającej uczty dla oczu jaką była końcowa bitwa kosmiczna nad Gwiazdą Śmierci z "Nowej nadziei". Te i wiele innych scen sprawiły, że oryginalna trylogia na zawsze pozostanie w sercach fanów.

Trylogia sequeli nie dorównuje oryginałowi Gwiezdnych Wojen

Po ponad 30 latach od zakończenia oryginalnej trylogii, w 2015 roku światło dzienne ujrzała długo wyczekiwana kontynuacja pt. "Przebudzenie Mocy". Choć film zebrał dobre recenzje i odniósł sukces kasowy, to jednak zdaniem wielu fanów nie dorównywał klimatowi kultowej oryginalnej trylogii. Podobne kontrowersje wzbudziły kolejne części z lat 2017 i 2019 zatytułowane odpowiednio "Ostatni Jedi" i "Skywalker. Odrodzenie". Nowa trylogia sequeli wzbudza więc mieszane uczucia - z jednej strony wartka akcja i efekty specjalne na najwyższym poziomie, z drugiej pewien niedosyt fabularny i brak oryginalności.

Głównym zarzutem pod adresem nowej trylogii jest zbyt duże powielanie motywów znanych już z pierwszej trylogii. Twórcy zdecydowanie za bardzo trzymali się bezpiecznych schematów i nie wnieśli zbyt wiele świeżości do uniwersum Gwiezdnych Wojen. Filmy pełne są niepotrzebnych smaczków i nawiązań do poprzednich części, które sprawiają wrażenie, jakby twórcy próbowali przypodobać się fanom na siłę. Nowe postacie też nie wzbudzają aż takich emocji jak Luke Skywalker czy Han Solo w oryginale. Ogólnie nowa trylogia to solidne kino rozrywkowe, które jednak pozostawia pewien niedosyt.

Czytaj więcej: Filmy o superbohaterach - Top 10 najlepszych filmów 2022

Spin-off "Łotr 1" najlepszym filmem poza trylogią Gwiezdnych Wojen

Poza dwoma głównymi trylogiami powstało jeszcze kilka filmów osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen, które luźno nawiązują do głównej sagi fabularnej. Najlepszym z nich jest zdecydowanie "Łotr 1" z 2016 roku, opowiadający o grupie rebeliantów kradnących plany Gwiazdy Śmierci tuż przed wydarzeniami z pierwszego filmu. Obraz zebrał doskonałe recenzje za świetną historię osadzoną w znanym już uniwersum oraz wspaniałe sceny bitewne. Inne filmy pokroju "Han Solo" z 2018 roku czy "Skywalker. Odrodzenie" z 2019 roku nie zachwyciły tak bardzo.

"Łotr 1" to obok oryginalnej trylogii zdecydowanie najlepszy film w całym uniwersum Gwiezdnych Wojen. Pokazuje, że da się stworzyć świetną opowieść osadzoną w tym świecie bez konieczności epatowania widza znajomymi twarzami i bezpiecznym schematem fabularnym. Miejmy nadzieję, że przyszłe filmy pójdą właśnie w tym kierunku i będą stawiać na oryginalność tak jak "Łotr 1".

Nowa trylogia kontynuuje historię Gwiezdnych Wojen z przesłaniem

Saga Gwiezdnych Wojen: Ranking wszystkich filmów | Od najlepszego do najgorszego

Mimo wielu zarzutów, nowa trylogia sequelów wnosi też pozytywne wartości do dziedzictwa Gwiezdnych Wojen i kontynuuje ogólną historię uniwersum. Przede wszystkim pokazuje dalsze losy bohaterów z oryginalnej trylogii, dając widzom okazję do sentymentalnej podróży w czasie. Pojawiają się wątki walki dobra ze złem, roli przeznaczenia i dziedzictwa poprzednich pokoleń. Jest też dużo akcji i efektów specjalnych na najwyższym poziomie.

Nowa trylogia ma też pozytywne przesłanie o wadze nadziei, wytrwałości i jedności. Mimo mankamentów fabularnych, całość spaja pozytywna wizja triumfu dobra nad złem. Dlatego sequelowa trylogia, choć kontrowersyjna, ma swoje znaczenie w rozwoju sagi i z pewnością przypadnie do gustu młodszym widzom.

Animowane seriale osadzone w uniwersum Gwiezdnych Wojen dla młodych widzów

Oprócz kinowych produkcji aktorskich, Gwiezdne Wojny doczekały się również kilku animowanych seriali skierowanych głównie do młodszej widowni. Najważniejsze z nich to "Wojny klonów" z 2003 roku osadzony pomiędzy trylogiami kinowymi oraz "Rebelianci" z 2014 roku ukazujący wydarzenia tuż przed oryginalną trylogią. Seriale animowane wnoszą dodatkową głębię do uniwersum, choć ich jakość bywa nierówna.

Animacje osadzone w realiach Gwiezdnych Wojen to przede wszystkim dobre rozwiązanie, by zainteresować młodszych widzów tym fantastycznym światem. Pozwalają one na większą swobodę twórczą i eksperymenty fabularne niż aktorskie filmy kinowe. Dlatego animacje są ważnym uzupełnieniem uniwersum, mimo iż nie dorównują jakością kinowym produkcjom.

Przyszłość Sagii Gwiezdnych Wojen w serialach i grach wideo

Co dalej z sagą Gwiezdne Wojen? Wygląda na to, że filmy kinowe powoli wyczerpały swój potencjał, za to uniwersum ma szansę żyć w nowych formach takich jak seriale czy gry. Już teraz powstaje kilka seriali aktorskich dla platform streamingowych, które mają spore szanse ożywić to fantastyczne uniwersum. Również gry wideo mają duży potencjał, czego przykładem świetnie przyjęty tytuł "Jedi: Upadły zakon" z 2019 roku.

Przyszłość Gwiezdnych Wojen jest zatem obiecująca, choć z pewnością inna niż dotychczas. Być może kolejne filmy kinowe nie są już potrzebne, a rozwój sagi nastąpi właśnie w serialach i grach. Ważne jednak, by nie zapominać o istocie tego uniwersum, czyli monumentalnej opowieści o walce dobra ze złem osadzonej w fantastycznym świecie science fiction.

Podsumowanie

Saga Gwiezdnych Wojen to jedna z najbardziej kultowych franczyz w historii kina. Rozpoczęła się od przełomowego filmu z 1977 roku, który zapoczątkował całą historię tego niezwykłego uniwersum. Kolejne części Gwiezdnych Wojen - zarówno oryginalna trylogia, jak i nowsze sequale - wprowadzały coraz to nowe wątki i rozwijały ten fantastyczny świat. Niektóre filmy bardziej, inne mniej - każdy fan ma swojego faworyta. Ale bez wątpienia cała saga to monumentalna space opera, która na zawsze wpisała się do kanonu popkultury.

Dzisiaj, po ponad 40 latach od pierwszej części Gwiezdnych Wojen, uniwersum nadal się rozwija. Powstają kolejne odsłony w postaci seriali i gier wideo, korzystające z potencjału tej niezwykłej marki. Choć przyszłość sagi jest niepewna, to na pewno pozostanie ona na zawsze w pamięci fanów jako monumentalna opowieść o walce dobra ze złem osadzona w fantastycznym świecie science fiction. To uniwersum warto poznawać i odkrywać na nowo, bez względu na wiek.

Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking filmów Gwiezdnych Wojen pozwolił Ci lepiej zorientować się w tym niezwykle rozbudowanym uniwersum. Koniecznie daj znać, które odsłony sagi są Twoimi faworytami! A jeśli jeszcze ich nie znasz, to zachęcamy do nadrobienia zaległości. Gwiezdne Wojny to świetna przygoda dla fanów kina w każdym wieku.

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do dalszego eksplorowania uniwersum Gwiezdnych Wojen na naszym blogu. Do zobaczenia w hiperprzestrzeni!

Najczęściej zadawane pytania

Choć gusta są różne, dla wielu fanów najlepszą częścią Gwiezdnych Wojen pozostaje oryginalna trylogia z lat 1977-1983. To właśnie te trzy filmy zapoczątkowały całą sagę i w najbardziej kultowy sposób ukazały to niezwykłe uniwersum. Szczególnie część V: Imperium kontratakuje uchodzi za szczytowe osiągnięcie reżysera George'a Lucasa.

Fani są podzieleni, jednak większość uważa, że nowsza trylogia sequeli z lat 2015-2019 jest słabsza od tej starszej z przełomu wieków. Główny zarzut to zbyt bezpieczne trzymanie się schematów i brak oryginalności w najnowszej trylogii.

Zdecydowanie tak, seriale animowane to dobre uzupełnienie sagi przede wszystkim dla młodych widzów. Pozwalają one poznać uniwersum Gwiezdnych Wojen z nieco innej perspektywy, choć oczywiście nie dorównują jakością filmom aktorskim.

Jedną z najlepiej ocenianych gier osadzonych w tym uniwersum jest Jedi: Upadły Zakon z 2019 r. Świetnie odwzorowuje ona klimat sagi i oferuje satysfakcjonującą historię. Inne godne polecenia tytuły to seria Knights of the Old Republic czy Battlefront.

Aktualnie prawa do dystrybucji filmów z uniwersum Gwiezdnych Wojen posiada platforma streamingowa Disney+, gdzie znajdziemy wszystkie dotychczasowe kinowe produkcje. Część starszych tytułów dostępna jest również na DVD i Blu-Ray.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
  2. Ile odcinków ma Breaking Bad? Poradnik z dokładną liczbą wszystkich sezonów
  3. Dracula Wampiry bez zębów - Czy dzikie wampiry Stokera istnieją?
  4. I nie ma mocnych - Jak obejrzeć film? Recenzja, obsada, soundtrack
  5. 99 Luftballons Tekst po Polsku - Nena, Historia Piosenki i Tłumaczenie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska

Jestem doświadczoną dziennikarką telewizyjną i filmoznawczynią. Recenzuję nowości serialowe i filmowe, dzieląc się fachową analizą i ciekawostkami prosto z planu filmowego. Moje artykuły są rzetelne, ale napisane z pasją do X Muzy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły