Najromantyczniejsze polskie filmy o miłości wszech czasów – To nasz ranking

Najromantyczniejsze polskie filmy o miłości wszech czasów – To nasz ranking
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska20.06.2024 | 6 min.

Polskie filmy o miłości potrafią wzruszyć nas do głębi, urzec pięknem opowieści i nakręcić spiralę emocji. W tym rankingu odkryjemy najromantyczniejsze polskie produkcje filmowe wszech czasów, które na zawsze zapisały się w naszych sercach. Od klasycznych dzieł kina, po współczesne przeboje kinowe – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przygotujcie chusteczki, bo będzie wzruszająco!

Kluczowe wnioski:
 • Odkryj niezapomniane polskie filmy miłosne, które na zawsze pozostaną w panteonie najlepszych dzieł. Niektóre z nich mogą Was zaskoczyć!
 • Poznaj opowieści, które poruszają najgłębsze struny naszych serc i pokazują, że polskie kino potrafi stworzyć prawdziwe arcydzieła romansu.
 • Przygotuj się na eksplozję emocji - od wzruszenia, przez śmiech, po łzy wzruszenia. Te filmy zahaczą o całą paletę uczuć!
 • Przeżyj na nowo lub odkryj od początku historie miłosne, które na trwałe zapisały się w historii polskiej kinematografii.
 • Znajdź inspirację do własnych romantycznych uniesień i pozwól się porwać niesamowitej sile uczuć, jaką przekazują te filmy.

Najromantyczniejsze polskie filmy o miłości lat 80. i 90.

Lata 80. i 90. to prawdziwa gratka dla miłośników romantycznych filmów. Polskie kino dostarczyło nam wtedy niezapomnianych historii miłosnych, które na długo pozostaną w naszych sercach. Od lekkich, zabawnych komedii po przejmujące dramaty – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jednym z najsłynniejszych polskich filmów o miłości tamtego okresu jest bez wątpienia „Seksmisja" z 1984 roku. Ta kultowa, satyryczna komedia w reżyserii Juliusza Machulskiego bawi do łez, a jednocześnie porusza ważne tematy społeczne. Niezapomniana para aktorska – Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz – w genialny sposób oddaje perypetie dwóch facetów, którzy budzą się w świecie rządzonym przez kobiety.

Nie można również pominąć czarującej „Kobieta Samotna" z 1981 roku w reżyserii Agnieszki Holland. Ten wzruszający dramat opowiada historię nauczycielki, która po rozwodzie rozpoczyna nowe życie. Olbrzymi wkład w sukces filmu miała znakomita Małgorzata Prochownik, której gra aktorska zachwyca do dziś.

Przed nami także perełki polskiego kina romantycznego lat 90., takie jak „Dwa Księżyce" Andrzeja Żuławskiego czy „Pożegnanie z Marią" Filipa Zyberta. Te wyjątkowe filmy o miłości pokazują, jak różnorodne i poruszające historie kryły się w twórczości polskich reżyserów tamtego czasu.

Kultowe polskie filmy o miłości ostatnich lat

Polska kinematografia ostatnich lat także nie zawodzi, jeśli chodzi o romantyczne filmy. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele niezapomnianych dzieł, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina.

Jedną z najpopularniejszych produkcji jest z pewnością „Listę kochanków" z 2015 roku. Ten lekki i dowcipny film Jerzego Stuhra opowiada historię profesora, który w wieku 60 lat sporządza listę wszystkich swoich byłych partnerek. Choć temat wydaje się kontrowersyjny, to twórcom udało się w atrakcyjny sposób przedstawić refleksję na temat miłości.

Nieco mroczniejszą, ale równie wzruszającą opowieścią o miłości jest głośna „Cicha Noc" z 2017 roku w reżyserii Piotra Domalewskiego. Ten kameralny dramat urzeka wyciszoną atmosferą i znakomitą grą aktorską Dawida Ogrodnika, który wciela się w samotnego mężczyznę zakochanego w przypadkowej dziewczynie.

 • Kolejnym kultowym polskim filmem o miłości ostatnich lat jest z pewnością „Cóż za Piękny Dzień" (2022), opowiadający historię dwóch ludzi, którzy nieoczekiwanie zakochują się w sobie na starość.
 • Ta ciepła i wzruszająca opowieść pokazuje, że na prawdziwą miłość nigdy nie jest za późno, a siła uczucia nie zna żadnych granic.

Czytaj więcej: Filmy akcji komedie Ranking TOP 10 najlepszych 2023

Polskie filmy o miłości, które wzruszyły miliony widzów

Są jednak takie polskie filmy, które nie tylko opowiadają wzruszające historie miłosne, ale także zapadają w pamięć milionów widzów na całym świecie. Oto kilka takich niezapomnianych arcydzieł:

„Czas Niezrównany" z 2008 roku to prawdziwy majstersztyk w karierze Krzysztofa Zanussiego. Ten głęboki dramat egzystencjalny opowiada o dwójce ludzi, którzy po latach nieoczekiwanie odnawiają swoją romantyczną relację. Znakomita gra aktorska oraz niebanalny scenariusz czynią z tego filmu prawdziwe arcydzieło polskiego kina o miłości.

Nie można też pominąć wielkiego przeboju „Zakochani" z 2000 roku. Olaf Lubaszenko i Grażyna Wolszczak stworzyli tu pamiętną parę, której losy złamały serca widzów na całym świecie. Ta wzruszająca opowieść o miłości na przekór przeciwnościom losu i wyborom życiowym do dziś pozostaje niezapomnianym doświadczeniem.

Na koniec warto wspomnieć o jednym z najnowszych sukcesów polskiego kina – „Infinite Storm" z 2022 roku. Ten zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film zdobył serca widzów na całym świecie, przejmującą historią dwojga obcych sobie ludzi, którzy na tle pięknych gór muszą stawić czoła walce o przetrwanie. To poruszająca opowieść o sile ludzkiego ducha i miłości rodzącej się w najtrudniejszych warunkach.

Polskie filmy o miłości w przełomowych momentach historii

Historie miłosne często splatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, nadając im głębszego wymiaru i uniwersalnego przesłania. Polskie kino nie raz podejmowało takie wątki w niezrównany sposób.

Prawdziwym arcydziełem jest tu z pewnością „Katyń" Andrzeja Wajdy z 2007 roku. Ten poruszający dramat wojenny nie tylko przypomina o jednej z największych tragedii narodu polskiego, ale także przeplata tę opowieść z wzruszającą historią miłosną dwojga kochanków rozdzielonych przez okrutny los.

Innym przykładem jest „Fuck for Forest" Michała Marczaka z 2016 roku, który nietypową historią miłości dwojga aktywistów na tle wydarzeń w Puszczy Białowieskiej, przekazuje ważny apel ekologiczny. Choć film może szokować formą, to jednak skrywa w sobie cenne przesłanie o sile miłości w obliczu ważnych wyzwań naszych czasów.

Mało znane polskie filmy o miłości, warte obejrzenia

Podsumowanie: Bogactwo polskiej miłości na ekranie

Jak zapewne się przekonaliście, polskie kino obfituje w niezliczone romantyczne filmy o miłości. Od lekkich komedii po poruszające dramaty – polscy twórcy mistrzowsko opowiadali niezapomniane historie o tym najgłębszym z ludzkich uczuć. Nieważne, czy jesteś miłośnikiem klasyki z czasów PRL-u, kultowych dzieł współczesnych, czy poszukujesz ukrytych perełek – w tym rankingu każdy znajdzie coś dla siebie.

Kino zawsze było zwierciadłem rzeczywistości, dlatego polskie filmy o miłości często splatały się z ważnymi wydarzeniami historycznymi czy kwestiami społecznymi. Jednak nawet w najtrudniejszych czasach twórcy potrafili dostrzec blask prawdziwej miłości, dając nam wyjątkowe historie, które po dziś dzień pozostają źródłem natchnienia i wzruszeń. Oby polskie kino kontynuowało tę piękną tradycję!

5 Podobnych Artykułów

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Zapomniani aktorzy lat 80: Poznajemy największe amerykańskie gwiazdy
 3. Jaką rolę odgrywa Kasztelan w przygodach z komiksów Kajko i Kokosza?
 4. TOP 9 czeskich komedii lat 70., które rozśmieszą cię do łez!
 5. Ukazujemy wstrząsającą recenzję filmu "Katyń" autorstwa Andrzeja Wajdy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska

Jestem doświadczoną dziennikarką telewizyjną i filmoznawczynią. Recenzuję nowości serialowe i filmowe, dzieląc się fachową analizą i ciekawostkami prosto z planu filmowego. Moje artykuły są rzetelne, ale napisane z pasją do X Muzy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły