Najlepsze Amerykańskie Filmy Akcji z Lat 90 - Top 10 Lista

Najlepsze Amerykańskie Filmy Akcji z Lat 90 - Top 10 Lista
Autor Maciej Krajewski
Maciej Krajewski26.10.2023 | 7 min.

Amerykańskie Filmy Akcji z Lat 90 to prawdziwa klasyka kina, która do dziś ma rzesze oddanych fanów. Lata 90. to złota era hollywoodzkich blockbusterów pełnych efektownych scen akcji, twardych bohaterów i zapadających w pamięć dialogów. W tym artykule przypominamy najlepsze i najpopularniejsze amerykańskie filmy akcji z lat 90., które na zawsze wpisały się do kanonu kina gatunkowego. Od kultowego Terminatora 2, przez serię filmów o agencie 007, aż po Matrixa i Face/Off z udziałem Nicholasa Cage'a i Johna Travolty - w zestawieniu nie zabraknie prawdziwych hitów.

Kluczowe wnioski:
 • Lata 90. to złoty okres filmów akcji w Hollywood, który przyniósł wiele kultowych hitów.
 • W artykule znajdziesz zestawienie 10 najlepszych amerykańskich filmów akcji z tamtego okresu.
 • Nie zabraknie takich tytułów jak Terminator 2, seria o agencie 007 czy Matrix.
 • Przypominamy największe gwiazdy filmów akcji lat 90. - m.in. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Keanu Reeves.
 • Polecamy lekturę wszystkim miłośnikom kina gatunkowego i fanom lat 90.!

Najlepsze Amerykańskie Filmy Akcji z Lat 90 - Jakie Były

Lata 90. to złoty okres dla Hollywoodzkich filmów akcji. Powstawały wtedy prawdziwe klasyki gatunku, które do dziś mają rzesze oddanych fanów. W filmach akcji z tej dekady królowały efektowne sceny walki i pościgów, widowiskowe wybuchy oraz charyzmatyczni, twardzi bohaterowie. Nie brakowało też inteligentnych scenariuszy i reżyserskich smaczków. Amerykańskie produkcje imponowały rozmachem i jakością efektów specjalnych. Nic dziwnego, że wiele z nich okazało się prawdziwymi hitami kasowymi.

Gatunki, które zdominowały kino akcji lat 90. to przede wszystkim sensacyjne thrillery szpiegowskie i policyjne, filmy katastroficzne oraz chaotyczna akcja w scenerii miejskiej. Nie brakowało też fantastycznonaukowych produkcji, łączących sceny akcji z elementami sci-fi. Mainstreamowe kino hollywoodzkie stawiało na rozmach, tempo i atrakcyjną obsadę gwiazdorską. Właśnie lata 90. ugruntowały pozycję takich tuzów akcji jak Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis czy Keanu Reeves.

W niniejszym artykule przypominamy najlepsze amerykańskie filmy akcji z lat 90., które na trwale wpisały się do kanonu gatunku i do dziś mają rzesze oddanych fanów. Zapraszamy do lektury!

Najpopularniejsze Gatunki Amerykańskich Filmów Akcji

Lata 90. to okres, kiedy wyklarowały się najpopularniejsze odmiany filmów akcji, które przez całą dekadę cieszyły się niesłabnącą popularnością. Do najchętniej eksploatowanych konwencji należały:

 • Sensacyjne thrillery szpiegowskie i policyjne - np. seria o agencie 007 z Piercem Brosnanem.
 • Filmy katastroficzne - często z efektownymi scenami zniszczeń, jak „Armageddon” czy „Dzień Niepodległości”.
 • Miejska akcja gangsterska - dynamiczne pościgi, strzelaniny i walki wręcz, np. „Bad Boys” czy „Face/Off”.
 • Fantastycznonaukowe łączące akcję z motywami sci-fi, np. „Matrix”, „Terminator 2”, „Uczłowieczeni”.

Te gatunki dawały twórcom szerokie pole do popisu jeśli chodzi o efektowne sceny akcji i walki. Charakterystyczne było szybkie tempo narracji i mocny, angażujący widza styl.

Powrót filmów sensacyjnych

Pierwsza połowa lat 90. to okres dominacji sensacyjnych thrillerów szpiegowskich i policyjnych. Szczególnie popularna była seria o Jamesie Bondzie, którą w 1995 reaktywowano z nowym odtwórcą głównej roli - Piercem Brosnanem. Brosnan wniósł do roli Bond'a charyzmę i dystans, czyniąc z niego prawdziwą gwiazdę akcji. Jego przygody przyciągnęły do kin tłumy widzów spragnionych emocji, pościgów, wybuchów i przepięknych dziewczyn.

Czytaj więcej: Filmy akcji komedie Ranking TOP 10 najlepszych 2023

Top 10 Najlepszych Amerykańskich Filmów Akcji

Oto subiektywne zestawienie 10 najlepszych amerykańskich filmów akcji z lat 90., które na stałe wpisały się do kanonu gatunku. Znajdziecie tutaj zarówno kasowe hity, jak i mniej znane perełki:

 1. Terminator 2: Dzień sądu (1991)
 2. Pulp Fiction (1994)
 3. Matrix (1999)
 4. Face/Off (1997)
 5. Leon zawodowiec (1994)
 6. Robocop (1987)
 7. Speed: Niebezpieczna szybkość (1994)
 8. Uczłowieczony (2000)
 9. Więzień nienawiści (1996)
 10. Con Air - lot skazańców (1997)

W zestawieniu znajdziecie zarówno kultowe serie jak „Terminator” czy „Robocop”, kameralne perełki jak „Leon zawodowiec”, jak i kasowe hity pokroju „Matrixa” czy „Face/Off”. Nie brakuje też czarnych koni - mało znanych, lecz świetnych filmów wartych odkrycia.

Największe Gwiazdy Amerykańskich Filmów Akcji

Najlepsze Amerykańskie Filmy Akcji z Lat 90 - Top 10 Lista

Amerykańskie kino akcji lat 90. wykreowało prawdziwe gwiazdy, których charyzma i twardzielski wizerunek przyciągały do kin rzesze fanów. Oto najpopularniejsi bohaterowie tamtych filmów:

Arnold Schwarzenegger Terminator, True Lies
Sylvester Stallone Rocky, Rambo
Bruce Willis Szklana pułapka, Armageddon
Keanu Reeves Speed, Matrix

Bez wątpienia była to złota era takich twardzieli jak Schwarzenegger, Stallone czy Willis. Ich kreacje zapisały się w historii kina. Obok nich wyrosły nowe gwiazdy - zwłaszcza Keanu Reeves, który dzięki rolom w „Matrixie” i „Speed” zyskał status ikony.

Najlepsi Reżyserzy Amerykańskich Filmów Akcji

Za sukcesami kasowych hitów lat 90. stali znakomici reżyserzy. Oto najwybitniejsi twórcy ówczesnego kina akcji:

 • James Cameron - Terminator 2, Prawdziwe kłamstwa
 • John Woo - Face/Off, Ostatni skaut
 • Paul Verhoeven - Pamięć absolutna, Robocop
 • Michael Bay - Armageddon, Bad Boys
 • Jan de Bont - Speed, Twierdza

Szczególnie istotne były dokonania Jamesa Camerona, który zrewolucjonizował efekty specjalne i nadał nowy wymiar widowiskom sci-fi. Jego „Terminator 2” do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych filmów akcji w historii. Cameron wraz z innymi wymienionymi reżyserami ukształtował oblicze kina akcji lat 90.

Dlaczego Amerykańskie Filmy Akcji Były Tak Popularne

Amerykańskie kino akcji lat 90. cieszyło się ogromną popularnością. Co sprawiło, że przyciągało tłumy widzów?

Filmy akcji tamtego okresu dostarczały rozrywki na najwyższym poziomie - widowiskowych scen walk i pościgów, efektownych wybuchów, czarnego humoru. Dodatkowo Hollywood dysponowało wówczas gwiazdami formatu Schwarzeneggera czy Stallone'a, znakomitymi reżyserami i niemal nieograniczonym budżetem.

W efekcie powstawały produkcje, które angażowały widza i dostarczały mu mocnych wrażeń. Dodatkowo gatunek ten doskonale odpowiadał na pragnienia ówczesnej publiczności, stając się popkulturowym fenomenem. Dlatego właśnie lata 90. pozostają złotą erą amerykańskiego kina akcji.

Podsumowanie

W powyższym artykule przyjrzeliśmy się bliżej amerykańskim filmom akcji z lat 90., które do dziś pozostają kultowymi hitami. Przypomnieliśmy najpopularniejsze gatunki tamtego okresu - od thrillerów szpiegowskich po filmy sci-fi. Przedstawiliśmy też subiektywne zestawienie 10 najlepszych produkcji, wśród których znalazły się zarówno kasowe hity jak „Terminator 2”, jak i mniej rozpoznawalne perełki. Nie zabrakło również przeglądu największych gwiazd amerykańskich filmów akcji z lat 90., takich jak Schwarzenegger, Stallone czy Willis.

Mam nadzieję, że artykuł przywołał miłe wspomnienia wszystkich fanów kina lat 90. To był złoty okres dla Hollywoodzkich filmów akcji, który przyniósł mnóstwo świetnych produkcji. Dynamiczne sceny walki i pościgów, charyzmatyczni bohaterowie i inteligentne scenariusze sprawiały, że amerykańskie filmy akcji z lat 90. przyciągały do kin tłumy widzów. Do dziś pozostają one wzorem gatunku.

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie najlepszych produkcji zainspiruje do nadrobienia kinowych zaległości lub powtórnego obejrzenia kultowych hitów. Filmy akcji z lat 90. wciąż potrafią zapewnić świetną rozrywkę i satysfakcjonującą dawkę emocji. Serdecznie polecam lekturę wszystkim miłośnikom kina rozrywkowego!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie daj znać w komentarzu. Chętnie napiszę więcej tego typu zestawień kultowych filmów z przeszłości. Trzymaj się i do następnego!

Najczęściej zadawane pytania

Do najchętniej eksploatowanych konwencji należały: sensacyjne thrillery szpiegowskie i policyjne, filmy katastroficzne z efektownymi scenami zniszczeń, miejska akcja gangsterska ze strzelaninami i pościgami oraz fantastycznonaukowe łączące akcję z motywami sci-fi.

Do największych gwiazd należeli Arnold Schwarzenegger, Sylwester Stallone, Bruce Willis i Keanu Reeves. Ich kreacje do dziś pozostają kultowe.

W zestawieniu znalazły się m.in. Terminator 2, Pulp Fiction, Matrix, Face/Off, Leon Zawodowiec, Speed oraz Robocop.

Ich atutami były widowiskowe sceny walk i pościgów, charyzmatyczni bohaterowie, inteligentne scenariusze oraz ogromne budżety pozwalające na efekty specjalne najwyższej jakości.

Większość klasyków lat 90. dostępna jest na DVD oraz w serwisach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime Video.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Ile odcinków ma Breaking Bad? Poradnik z dokładną liczbą wszystkich sezonów
 3. Dracula Wampiry bez zębów - Czy dzikie wampiry Stokera istnieją?
 4. I nie ma mocnych - Jak obejrzeć film? Recenzja, obsada, soundtrack
 5. Komedie z lat 80, które znajdziesz tylko u nas!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciej Krajewski
Maciej Krajewski

Jestem dziennikarzem telewizyjnym recenzującym nowości serialowe z perspektywy przeciętnego widza. W moich tekstach nie brakuje dowcipu i osobistych przemyśleń na temat fabuły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły