Gwiezdne Wojny V: Imperium kontratakuje - Jak Luke powstrzymuje Vadera?

Gwiezdne Wojny V: Imperium kontratakuje - Jak Luke powstrzymuje Vadera?
Autor Franciszek Sikorski
Franciszek Sikorski26.10.2023 | 7 min.

Gwiezdne Wojny V to kolejna odsłona kultowej sagi science fiction, która kontynuuje historię Luke'a Skywalkera, księżniczki Lei, Hana Solo i reszty bohaterów Rebelii. W filmie Imperium Galaktyczne próbuje powrócić do władzy po porażce w poprzedniej części. Tymczasem Luke musi stawić czoło swemu ojcu, Darthowi Vaderowi, który pragnie przeciągnąć go na Ciemną Stronę Mocy. Dochodzi do konfrontacji i epickiej walki na światłowe miecze. Czy młody bohater zdoła oprzeć się pokusie i pokonać Vadera?

Kluczowe wnioski:
  • Luke stacza pojedynek na światłowe miecze z Darthem Vaderem, próbującym skusić go Ciemną Stroną Mocy.
  • Leia, Han Solo, Lando Calrissian i Chewbacca biorą udział w misji ratunkowej Hana.
  • Powraca Imperator Palpatine, próbujący przejąć władzę w galaktyce.
  • Bohaterowie Rebelii muszą stawić czoła Imperium i pokrzyżować jego plany.
  • Los galaktyki zależy od wyboru, jakiego dokona Luke Skywalker.

Luke Skywalker kontra Darth Vader w Gwiezdnych Wojnach V

W Gwiezdnych Wojnach V Luke Skywalker musi zmierzyć się ze swoim ojcem, potężnym Lordem Sithów Darthem Vaderem. Choć Luke intensywnie szkolił się pod okiem mistrza Yody, nie jest gotów na pojedynek z Ciemną Stroną Mocy.

Gdy statek Rebeliantów zostaje zaatakowany przez Imperium, Luke ucieka na planetę Dagobah, gdzie odnajduje Yodę. Ten zgadza się dokończyć jego trening Jedi. Jednak gdy Luke wyczuwa, że jego przyjaciele są w niebezpieczeństwie, przerywa szkolenie i udaje się im na ratunek. Wie, że czeka go tam konfrontacja z Vaderem.

Luke ląduje w Mieście w Chmurach na planecie Bespin, gdzie dochodzi do słynnego pojedynku ze swoim ojcem. Obaj krzyżują miecze świetlne w epickiej walce, podczas której Vader ujawnia swoją tożsamość. Chce przeciągnąć Luke'a na Ciemną Stronę. Luke ledwo uchodzi z życiem, tracąc rękę. Choć pokonany, nie ulega pokusie i nie przechodzi na stronę Imperium.

Trening Jedi Luke'a

Luke kontynuuje szkolenie Jedi pod okiem mistrzów Yody i Obi-Wana Kenobiego. Ćwiczy posługiwanie się mieczem świetlnym i poznaje tajniki Mocy. Jest zdeterminowany pokonać Vadera, ale Yoda przestrzega go przed gniewem i nienawiścią, gdyż prowadzą one na Ciemną Stronę.

Sceny treningu Luke'a należą do najbardziej pamiętnych momentów Gwiezdnych Wojen V. Widzowie mogą zobaczyć, jak bohater podnosi swój myśliwski X-Wing z bagnistego terenu Dagobah jedynie siłą umysłu. To dowodzi, że nauki Yody przynoszą efekty.

Walka na światłowe miecze Luke'a i Vadera

Gwiezdne Wojny V przynoszą jeden z najbardziej ekscytujących i emocjonujących pojedynków w historii sagi - walkę Luke'a z Darthem Vaderem na miecze świetlne. Odbywa się ona w chmurach planety Bespin, w ultra nowoczesnym Mieście w Chmurach.

Luke i Vader walczą na wąskich kładkach wysoko ponad przepaścią, ich lazurytowe i czerwone ostrza światła odbijają się od metalowych ścian. Klimat industrialny kontrastuje z elementami fantasy w tej scenie. Dwójka bohaterów walczy z zaciętością, Vader stopniowo spycha Luke'a do defensywy. W końcu odcina Luke'owi rękę, lecz ten unika losu swojego ojca i nie przechodzi na Ciemną Stronę.

Scena ta na trwale zapisała się w historii kina i popkultury. Ukazuje niezwykłe umiejętności Luke'a, ale też determinację Vadera, by zdobyć syna dla Imperium. Mimo dramatyzmu, Luke nie poddaje się.

Kulisy walki na Bespin

Aktor Mark Hamill osobiście wykonywał wiele tricków w walce z Vaderem. Specjalne efekty zostały dodane w postprodukcji. Starcie filmowano na zbudowanych w studiu fragmentach dekoracji, aby oddać klimat Miejsca w Chmurach.

Pojedynek na Bespin był kręcony przez 3 tygodnie. Reżyser Irvin Kershner chciał nadać mu wyjątkową dramaturgię. Stał się on jedną z najważniejszych scen akcji w historii kina SF.

Czytaj więcej: "Bez Przedawnienia, Najlepsze Sceny i Obsada Aktorska z Niezapomnianego Filmu"

Powrót Imperatora Palpatine'a w filmie Gwiezdne Wojny V

Gwiezdne Wojny V przynoszą powrót postaci Imperatora Palpatine'a, władcy Galaktycznego Imperium. Wcześniej pojawił się on pod koniec poprzedniej części, jednak dopiero tu odgrywa kluczową rolę.

Palpatine przybywa na nową Gwiazdę Śmierci, nadzorując jej budowę i knując, jak unicestwić rebeliantów. Wydaje rozkaz Vaderowi, by sprowadził do niego Luke'a Skywalkera. Chce go przeciągnąć na Ciemną Stronę i uczynić sojusznikiem.

Jak się okazuje, to właśnie Sidious doprowadził do upadku Anakina Skywalkera, ojca Luke'a, czyniąc z niego Darta Vadera. Teraz zamierza uwieść Luke'a obietnicą potęgi. Jednak ten, mimo pokus, pozostaje wierny Jedi i Rebelii.

Postać Imperatora wnosi do sagi mrok i grozę imperialnego reżimu. Ukazuje też polityczne podglebie konfliktu Rebelii z Imperium w Gwiezdnych Wojnach.

Misja ratunkowa rebeliantów w pałacu Jabby

Gwiezdne Wojny V: Imperium kontratakuje - Jak Luke powstrzymuje Vadera?

Jeden z wątków Gwiezdnych Wojen V skupia się na misji ratunkowej, jaką Leia, Chewbacca i Lando Calrissian podejmują, by uratować uwięzionego w karbonicie Hana Solo.

Akcja toczy się w pałacu przestępczego bossa Jabby na pustynnej planecie Tatooine. Bohaterowie wpadają do lochu Jabby i muszą stawić czoła jego niebezpiecznym pomagierom, w tym łowcy nagród Bobbie Fettowi.

Dochodzi do konfrontacji i walki na śmierć i życie. Ostatecznie Han zostaje uwolniony z karbonitu, a bohaterom udaje się uciekć. Sceny te wprowadzają elementy podgatunku space western do sagi Gwiezdnych Wojen.

Boba Fett kontra Luke

W pałacu Jabby dochodzi również do pojedynku Luke'a z Bobą Fettem, który poluje na niego za nagrodę. Łowca nagród używa całego arsenału broni przeciw Jedi, jednak ostatecznie Luke pokonuje go, posyłając w paszczę morskiego potwora sarlacca.

Scena ta unaocznia determinację Luke'a, by ocalić przyjaciół. Pokazuje też jego rosnące umiejętności posługiwania się Mocą i mieczem świetlnym, które tak dobrze przysłużą mu się w walce z Vaderem.

Han Solo uwięziony w karbonicie w Gwiezdnych Wojnach V

Jeden z najbardziej dramatycznych momentów w Gwiezdnych Wojnach V to uwięzienie Hana Solo w karbonicie przez Bobę Fetta. Darth Vader zleca łowcy nagród dostarczenie Hana gangsterowi Jabba Huttowi, u którego Han ma dług.

Scena zamrożenia Hana w karbonicie na planecie Bespin należy do najmocniejszych w całej sadze. Kiedy platforma opuszcza się, a Han tonie we mgle karbonu, Leia wyznaje mu miłość. Solo odpowiada: "Wiem". To jeden z często cytowanych dialogów.

Uwięzienie bohatera w karbonicie na wiele miesięcy było zabiegiem dramaturgicznym, który miał wzbudzić niepokój o jego los. Na szczęście misja ratunkowa Lei powiodła się i Han został uwolniony.

Lando Calrissian przejmuje Millennium Falcon

Gwiezdne Wojny V wprowadzają nową barwną postać - Lando Calrissiana, starego przyjaciela Hana Solo. Lando pomaga bohaterom Rebelii w misji uratowania Hana.

Jest on administratorem Miasta w Chmurach w systemie Bespin. Po tym, jak Imperium zdradziecko przejmuje miasto, Lando dołącza do Rebelii. Uciekając z Bespin, przejmuje statek Millennium Falcon od Hana i staje za jego sterami w dalszych przygodach.

Lando wnosi lekki, humorystyczny tonem do sagi, równoważąc jej mroczniejsze wątki. Jest postacią charyzmatyczną, lubiącą luksus i wygodę. Mimo to nie waha się ryzykować dla słusznej sprawy Rebelii.

W późniejszych częściach odegra jeszcze ważną rolę jako generał floty Rebeliantów. W Gwiezdnych Wojnach V jego pojawienie się było jednak zaskoczeniem dla widzów.

Podsumowanie

Gwiezdne Wojny V: Imperium kontratakuje to piąta odsłona kultowej sagi science fiction i jeden z najlepszych filmów tej serii. Kontynuuje on losy Luke'a Skywalkera, Lei, Hana Solo i ich sojuszników z Rebelii, tocżących bój z Imperium Galaktycznym.

W filmie Luke musi stawić czoła pokusie Ciemnej Strony Mocy, uosabianej przez jego ojca - potężnego Dartha Vadera. Ich epicki pojedynek na światłowe miecze należy do klasyki gatunku. Tymczasem Leia, Han, Lando i Chewbacca biorą udział w niebezpiecznej misji uwolnienia Hana z rąk gangstera Jabby.

Gwiezdne Wojny V wprowadzają też jedną z najbardziej kultowych postaci sagi - Imperatora Palpatine'a, mrocznego władcę imperium. Film łączy elementy space opery, westernu i fantasy, tworząc barwną opowieść o walce dobra ze złem w odległej galaktyce.

Gwiezdne Wojny V: Imperium Kontratakuje na trwałe wpisały się do kanonu popkultury. Niezapomniane sceny i postacie sprawiają, że do dziś pozostaje jedną z najlepszych odsłon tej monumentalnej sagi sci-fi.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
  2. Zapomniani aktorzy lat 80: Poznajemy największe amerykańskie gwiazdy
  3. Katedra Jacka Dukaja – oto wizja w polskiej literaturze fantastycznej
  4. Droga McCarthy'ego: O czym jest ta postapokaliptyczna powieść?
  5. Ukazujemy wstrząsającą recenzję filmu "Katyń" autorstwa Andrzeja Wajdy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Franciszek Sikorski
Franciszek Sikorski

Jestem dziennikarzem będącym wykładowcą historii filmu. Specjalizuję się w analizach i interpretacjach wielkich klasyków kina. Moje recenzje są dogłębne i merytoryczne. Cenię sobie rzetelność i obiektywne podejście w ocenie dzieła filmowego.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły