Hej ho, do pracy by się szło! Oto cytaty z filmów, które pamiętamy

Hej ho, do pracy by się szło! Oto cytaty z filmów, które pamiętamy
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska20.06.2024 | 6 min.

"Hej ho, do pracy by się szło!" - ten kultowy cytat z polskiego kina komedii przeniósł się do języka codziennego, symbolizując motywację (lub jej brak) do działania. A czy pamiętacie, z którego filmu pochodzi i jakie inne słynne cytaty zapadły nam w pamięci? W tym artykule przytoczymy najbardziej przezabawne i inspirujące wersety z naszej rodzimej kinematografii.

Kluczowe wnioski:
 • Polskie filmy obfitują w dowcipne i wpadające w ucho cytaty, które często wchodzą do codziennego języka. Niektóre z nich stały się wręcz kultowe.
 • Zabawne i inspirujące cytaty z rodzimych produkcji potrafią rozśmieszyć i zmotywować nas do działania, ale też komentować różne aspekty naszego życia.
 • Przytoczone w artykule cytaty przypomną wiele niezapomnianych scen i ról z klasyków polskiego kina.
 • Lekka i humorystyczna tematyka powinna doprawić życie odrobinę humoru i luzu.
 • Może inspirować do ponownego obejrzenia naszych ulubionych rodzimych filmów i komedii.

Najlepsze cytaty "hej ho do pracy by się szło!"

Kto z nas nie zna słynnego "hej ho, do pracy by się szło!"? Ten cytat z kultowej polskiej komedii "Psy" stał się niezapomniany i na stałe wpisał się w nasz język potoczny. Odzwierciedla on doskonale naszą narodową cechę - niechęć do pracy i motywację do... braku motywacji.

Lecz słynny cytat z "Psów" to nie jedyny, który zapadł nam w pamięć. Polskie filmy obfitują w takie perełki, które potem cytujemy na prawo i lewo. Przytaczamy je ze śmiechem, lecz często kryją one w sobie również prawdę o nas samych i o relacjach międzyludzkich.

W tym artykule przypomnimy sobie najlepsze cytaty z polskich produkcji, które śmieszyły nas do łez, ale i kazały się zastanowić. Będzie to prawdziwy spacer po historii rodzimej kinematografii.

Zaczynajmy więc! Oto kilka perełek, które na zawsze już pozostaną w zbiorowej pamięci Polaków.

Przezabawne cytaty z polskich filmów "hej ho do pracy by się szło"

Polskie komedie zawsze bywały prawdziwą skarbnicą świetnych i zabawnych cytatów. W wielu z nich można znaleźć sekwencje dialogów, które lata później cytowaliśmy nawzajem, śmiejąc się do łez.

Nie możemy oczywiście zapominać o kultowej scenie z "Kilera", gdy Pan Siara zwraca się do Jurka Kilera: "Hej, panie Kiler, ta czapka panu się nie pali?". Ten cytat od lat krąży w obiegu, a scenkę tę parodiowano już niezliczoną ilość razy.

Równie niezapomnianą sceną był dialog z filmu "Kiler" pomiędzy Sikorą a Jurkiem. "Bardzo niewłaściwie posądziłeś mnie o cyncynat. Jest pan bardzo nawiany." - mówi Jurek, na co Sikora odpowiada: "Poszedł w dekwenat". Takie perełki weszły do kanonu polskich filmów.

Nie można też zapomnieć o arcyzabawnej scenie z "Miś" Stanisława Barei. Gdy przybysz z kosmosu pyta: "Jestem obcym, zielonym człowieczkiem. Czego wy, ludzie, oczekujecie po przybyciu kosmity?", pada genialnie prosta odpowiedź: "Żeby nie było po nim śladów".

 • Powyższe przykłady pokazują, że nawet w pozornie głupich komediach można znaleźć błyskotliwe dialogi i zdania.
 • Świetne cytaty z polskich filmów często zyskiwały popularność i wchodziły do potocznego języka, stając się częścią naszej kultury.

Czytaj więcej: Top 10 najpopularniejszych bajek dla dzieci | Ranking bajek

Cytaty filmowe o "hej ho do pracy by się szło"

Oczywiście same filmy obfitują w cytaty, które odnoszą się bezpośrednio do naszej narodowej niechęci do działania. Jest to rodzaj specyficznego humoru, ale i autorefleksji.

W komedii "Psy" pada słynna kwestia: "Byle do obiadu, byle do obiadu." Jest to niemal dewiza życiowa niektórych bohaterów. Z drugiej strony, kiedy zapytani o motywację do działania, padają znamienne słowa: "hej ho, do pracy by się szło!".

W innym starannie wyważonym cytacie z "Psów" bohater stwierdza: "Po co kombinować, jak można nie kombinować". To kwintesencja przekonania, że życie bez wysiłku jest najwyższym dobrem.

Nawet w poważnych dramatach czasami można znaleźć podobne akcenty. Na przykład w "Dniu świra" wybrzmiewa pretensja: "Pracować trzeba od wielkiego dzwonu!", by potem stwierdzić z przekąsem: "Praca to zdrowie".

"Hej ho do pracy by się szło" - znane cytaty z komedii

Przywołane wcześniej cytaty bezpośrednio nawiązują do tytułu naszego artykułu. Ale polskie komedie pełne są także innych, równie zabawnych powiedzonek związanych z motywacją, czy raczej jej brakiem.

Kto nie zna kultowego "Jakie te worki takie przeżycie" z "Kilera". To perfekcyjne podsumowanie postawy "po co się wysilać?". Z drugiej strony pada tam też pytanie: "A może by tak do roboty?", na które oczywiście pada odpowiedź pełna sarkazmu.

W "Dniu świra" widzimy z kolei scenę, gdy bohater budzi się i stwierdza: "Już czas wstawać? Leniuchy pierwsze wstają!". Doskonały cytat dla każdego odwiecznego śpiochaala.

Nie można też pominąć znamiennej kwestii z "Chłopaków nie płaczą": "Wolę nie robić kompletnie nic. To jest takie wymowne i bezpieczne". Dla niektórych to życiowa dewiza.

Niezapomniane cytaty o motywacji "hej ho do pracy by się szło"

Jednak w polskich filmach znajdziemy też cytaty, które w zabawny, a niekiedy nieco filozoficzny sposób mówią o potrzebie działania i czynienia czegoś ze swoim życiem.

Przykładem może być pouczająca fraza z "Dnia świra": "Tylko głupi człowiek lęka się pracy". Choć wypowiadana z lekką ironią, to jednak zawiera ziarno prawdy i mądrości.

W tym samym filmie pojawia się też kultowa scena z wykładem na temat przezwyciężania lenistwa. "Leń to stan zaniedbania... Leń wypacza, leń przestawia priorytety... Leń spowalnia, leń zawstydza...". Ileż w tym mądrości!

Galeria słynnych cytatów z filmów "hej ho do pracy by się szło"

Przeszliśmy prawdziwą drogę przez historię polskiego kina. Od kultowych komedii po ambitne dramaty, napotkaliśmy na swojej ścieżce niezliczoną ilość genialnych cytatów. Jedne śmieszyły nas do łez, inne kazały się nad czymś mocniej zastanowić. Ale wszystkie jedno - stały się nieodłączną częścią naszej kultury i weszły do potocznego języka.

Słynne "hej ho, do pracy by się szło!" to być może najlepszy przykład takiego cytatu-żartu, który stał się czymś więcej. Śmiejemy się z niego, ale jednocześnie pada on często z naszych ust, gdy znów pochwyci nas lenistwo. Polskie filmy skrzą się takimi perełkami, które są zabawne, ale i mądre. Dziś możemy delektować się niezliczonymi perełkami dialogów, zawartych w tym artykule.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wojna o planetę małp - Jak zobaczyć i zrozumieć film w 2017 roku
 2. Zapomniani aktorzy lat 80: Poznajemy największe amerykańskie gwiazdy
 3. Katedra Jacka Dukaja – oto wizja w polskiej literaturze fantastycznej
 4. TOP 9 czeskich komedii lat 70., które rozśmieszą cię do łez!
 5. Ukazujemy wstrząsającą recenzję filmu "Katyń" autorstwa Andrzeja Wajdy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marzanna Brzezińska
Marzanna Brzezińska

Jestem doświadczoną dziennikarką telewizyjną i filmoznawczynią. Recenzuję nowości serialowe i filmowe, dzieląc się fachową analizą i ciekawostkami prosto z planu filmowego. Moje artykuły są rzetelne, ale napisane z pasją do X Muzy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły